ساعت موبایل

با این 6 نشانه بدانید گوشی‌تان خراب است

یکی دیگر از نشانه‌های ضعف و فرسودگی گوشی، هنگ کردن و کرش شدن مکرر برنامه‌ها است

تصویر روز ـ نشانه‌هایی وجود دارد که وقتی آن‌ها ظاهر شد، وقت خرید گوشی جدید و دور انداختن گوشی اندروید یا آیفون قدیمی شما فرا رسیده است.

به گزارش گجت نیوز ، هر سال، شاهد عرضه انبوهی از گوشی‌های هوشمند جدید به بازار هستیم. در حالی که برخی از آن‌ها تنها پیشرفت‌های جزئی نسل به نسل را ارائه می‌دهند، برخی دیگر جهشی قابل توجه به حساب می‌آیند. با این حال همانطور که تحقیقات نشان می‌دهند، به طور معمول مردم گوشی‌های خود را بین سه تا چهار سال نگه می‌دارند. اما چگونه بفهمید که زمان خرید گوشی جدید برای شما فرا رسیده است؟

نشانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما بگوید آیا باید گوشی خود را ارتقا دهید یا خیر. اگر می‌خواهید بدانید این نشانه‌ها چه هستند، در ادامه مقاله با گجت نیوز همراه باشید.

نشانه‌های رسیدن زمان خرید گوشی جدید

ما در این مقاله ۶ نشانه مهم و اساسی را بررسی کرده‌ایم که نشان می‌دهند، زمان خرید یک تلفن هوشمند جدید فرا رسیده است و باید گوشی قدیمی خودتان را کنار بگذارید.

۱. کندی آزاردهنده، اولین نشانه زمان ارتقا

یکی از آزاردهنده‌ترین اتفاقاتی که می‌توانید در گوشی‌های قدیمی تجربه کنید، افت محسوس سرعت آن‌ها است. زمانی که روی آیکون برنامه‌ای ضربه می‌زنید، اما به جای باز شدن سریع، گوشی دیر واکنش نشان می‌دهد. این تأخیر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با بیشتر شدن استفاده از گوشی، شما برنامه‌های بیشتری را نصب می‌کنید، عکس می‌گیرید و حجم زیادی از اطلاعات را روی گوشی خود ذخیره می‌کنید. به مرور زمان، این اطلاعات می‌توانند توان پردازشی گوشی را تحت تأثیر قرار دهند.

گوشی‌های قدیمی‌تر ممکن است برای همگام شدن با نیازهای برنامه‌های جدید و به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری دچار مشکل شوند. این موضوع می‌تواند باعث تأخیر در باز کردن برنامه‌ها، جابه‌جایی بین کارها و احساس کلی کندی شود. البته ترفندهایی برای افزایش سرعت گوشی وجود دارد؛ اما اگر کش برنامه‌ها را پاک کرده‌اید، فضای کافی آزاد کرده‌اید و همچنان با کندی مواجه هستید، شاید وقت آن رسیده تا گوشی جدیدی با رم بیشتر و پردازنده قوی‌تر تهیه کنید.

۲. هنگ‌های مکرر برنامه‌ها

یکی دیگر از نشانه‌های ضعف و فرسودگی گوشی، هنگ کردن و کرش شدن مکرر برنامه‌ها است. این مشکل می‌تواند به چند شکل بروز پیدا کند. برای مثال ممکن است برنامه‌ها به‌طور ناگهانی بسته شوند، یا کل صفحه گوشی بدون دلیل خاصی فریز شود. این مشکلات می‌توانند ناشی از ایرادات سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری پنهان باشند.

با گذشت زمان، قطعات داخلی گوشی مانند باتری، پردازنده و رم دچار فرسودگی می‌شوند. این موضوع می‌تواند به ناپایداری سیستم منجر شود و باعث کرش کردن برنامه‌ها و هنگ کردن گوشی شود. سیستم‌عامل‌های قدیمی و کمبود رم نیز می‌توانند در بروز این مشکلات نقش داشته باشند. این اتفاقات می‌توانند وقفه‌های بزرگی در کارهای روزمره شما ایجاد کنند و کار یا سرگرمی شما را مختل کنند.

راه‌حل‌هایی مانند نصب مجدد برنامه‌ها یا پاک کردن کش برای رفع مشکل کرش کردن برنامه‌ها وجود دارد. با این حال، اگر تمام اپلیکیشن‌ها به‌طور مداوم دچار کرش می‌شوند، این نشانه‌ای قوی برای خرید گوشی جدید است.

۳. خالی شدن سریع باتری

همانند اکثر دستگاه‌های قابل شارژ، باتری گوشی‌های هوشمند نیز در طول زمان دچار فرسودگی می‌شود. این بدان معناست که بدون توجه به اینکه چقدر از آن مراقبت می‌کنید، باتری نمی‌تواند به اندازه روز اول شارژ نگه دارد. این مشکل می‌تواند در هر نقطه‌ای از عمر گوشی رخ دهد. اگر به خودتان آمدید و دیدید که دائماً به دنبال شارژر هستید یا گوشی شما حتی پس از شارژ کامل هم زود هنگام خاموش می‌شود، این می‌تواند نشانه‌ای از نزدیک شدن به انتهای عمر باتری باشد.

اکثر باتری‌های گوشی‌های هوشمند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از گذراندن ۵۰۰ چرخه شارژ، حدود ۸۰ درصد از ظرفیت اولیه خود را حفظ کنند. این معمولاً برای کاربران عادی به معنای عمر مفید دو تا سه ساله است.

خوشبختانه، بررسی وضعیت سلامت باتری گوشی کار ساده‌ای است. کاربران آیفون می‌توانند از ابزار سلامت باتری (Battery Health) داخلی استفاده کنند. کاربران اندروید نیز به‌زودی می‌توانند اطلاعات مربوط به سلامت سخت افزاری گوشی اندرویدی خود را بعد از دریافت آپدیت اندروید ۱۵، در منوی تنظیمات پیدا کنند. البته اگر سایر بخش‌های گوشی عملکرد خوبی دارند، می‌توانید به جای خرید یک تلفن هوشمند جدید، باتری آن را تعویض کنید.

۴. بهتر است از گوشی‌های هوشمند قدیمی استفاده نکنید

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند در نهایت پشتیبانی نرم‌افزاری از مدل‌های قدیمی‌تر را متوقف می‌کنند. این امر باعث می‌شود که این گوشی‌ها در برابر آسیب‌پذیری‌های امنیتی و مشکلات سازگاری قرار بگیرند. بدون دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی و وصله‌های نرم‌افزاری مداوم، گوشی شما به یک هدف اصلی برای بدافزار، ویروس‌ها و سایر تهدیدات دیجیتال تبدیل می‌شود.

هر دو کمپانی گوگل و اپل برای دستگاه‌های خود به‌روزرسانی نرم‌افزاری و وصله‌های امنیتی ارائه می‌دهند، اما این پشتیبانی یک بازه زمانی محدود دارد که معمولا تا سه تا پنج سال پس از عرضه گوشی ادامه می‌یابد. اگر همراه وفادار شما سال‌هاست که به‌روزرسانی نرم‌افزاری دریافت نکرده است، به احتمال زیاد نرم‌افزاری قدیمی را اجرا می‌کند که فاقد آخرین ویژگی‌های امنیتی و بهینه‌سازی‌ها است.

یک گوشی جدید به شما اطمینان می‌دهد که به جدیدترین امکانات دسترسی داشته باشید. مهم‌تر از آن، شما به‌روزرسانی‌های امنیتی حیاتی را برای حفظ امنیت داده‌ها و اطلاعات خود دریافت می‌کنید.

۵. کمبود فضای ذخیره‌سازی نشانه خوبی برای خرید گوشی جدید است

مبارزه مداوم با فضای ذخیره‌سازی محدود می‌تواند سردردی واقعی باشد. تصور کنید که دائما اخطارهایی در مورد پر شدن حافظه‌ی گوشی خود دریافت می‌کنید. این می‌تواند مشکلی رایج در گوشی‌های قدیمی باشد، به خصوص با توجه به افزایش اندازه‌ی عکس‌ها، ویدیوها و برنامه‌ها.

سال‌ها پیش، برنامه‌ها بسیار کوچک‌تر بودند. امروزه، آن‌ها فضای قابل توجهی را اشغال می‌کنند و این جدا از عکس‌ها و ویدیوهای باکیفیتی است که ثبت می‌کنیم. گوشی‌های قدیمی‌تر با ظرفیت ذخیره‌سازی محدود، به‌سادگی نمی‌توانند با نیازهای دیجیتال دائما در حال گسترش ما همگام شوند.

البته، می‌توانید با حذف برنامه‌ها در اندروید یا آیفون خود سعی کنید فضای بیشتری ایجاد کنید. با این حال، ارتقا به گوشی با فضای ذخیره‌سازی بیشتر، راه‌حلی دائمی‌تر را ارائه می‌دهد. به این ترتیب، مجبور نخواهید شد دائما تصاویر یادگاری یا برنامه‌های پرکاربرد را برای باز کردن فضای مورد نیاز برای موارد جدید حذف کنید.

۶. کیفیت دوربین به‌خوبی دیگر گوشی‌ها نیست

برای بسیاری از ما، دوربین گوشی ابزاری ضروری برای ثبت لحظات خاص زندگی است. ما از این عکس‌ها و ویدیوها برای به اشتراک گذاشتن تجربیات با عزیزان و مستندسازی سفرهایمان استفاده می‌کنیم. با این حال همزمان با پیشرفت فناوری گوشی‌های هوشمند، قابلیت‌های دوربین نیز افزایش پیدا می‌کند.

تلفن‌های معمولاً در مقایسه با همتایان جدیدتر خود دارای سنسورهای دوربین، لنزها و نرم افزارهای پردازش تصویر قدیمی‌تری هستند. این می‌تواند منجر به عکس‌ها و ویدیوهایی با کیفیت پایین‌تر شود. در حالی که عملکرد خود دوربین گوشی شما در طول زمان لزوماً کاهش پیدا نمی‌کند، اما پیشرفت‌ها در مدل‌های جدیدتر می‌تواند باعث شود که تصاویر شما در مقایسه با آن‌ها کم‌رنگ‌تر به‌نظر برسند.

اگر دائماً حسرت عکس‌های شفاف و ویدیوهای دیگران را می‌خورید، دو گزینه پیش روی شماست: یکی این است که مهارت‌های عکاسی با گوشی هوشمند خود را تقویت کنید. دوم این است که به فکر خرید گوشی جدید با دوربین قوی‌تری باشید. یک دستگاه جدید با تنظیمات دوربین درجه یک می تواند اطمینان حاصل کند که این خاطرات گران‌بها را با جزئیات خیره‌کننده ثبت می‌کنید و به شما این امکان را می‌دهد که آنها را برای سال‌های آینده دوباره زنده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *