energy no

اختصاص ۲۰ درصد انرژی صنایع تازه تاسیس به انرژیهای تجدیدپذیر

تصویر روز : معاون سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: این سازمان برنامه‌های متعددی برای کمک به توسعه انرژی های تجدیدپذیر درنظر گرفته که از جمله آن‌ها می‌توان به الزام این سازمان در ارائه مجوز برای کارخانه‌هایی که به تازگی می‌خواهند شکل بگیرند.
 
به گزارش فارس ، مسعود تجریشی با اشاره به اینکه براساس آخرین قانون قرار شده صنایع تازه شکل گرفته ۲۰ درصد از انرژی مصرفی خود را به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص دهند گفت: یکی از مباحثی که این سازمان برای این هدف مهم در نظر گرفته ایجاد یک مدیریت سبز در ساختمان‌های دولتی است. البته وزارت نیرو در این حوزه نقش مهمی ایفا می‌کند، اما سازمان محیط زیست نیز در بخش شرکت‌های صنعتی جدید مدیریت سبز را یکی از پارامترهای اصلی خود تعریف کرده است.

وی با اشاره به بحران آب و رویکرد سازمان محیط زیست در حوزه سدسازی گفت: هر جایی که نیاز باشد و بهترین گزینه ایجاد سد در نظر گرفته شود، قطعا باید سدسازی صورت گیرد اما باید به این مسئله نیز توجه کرد که مسئله آب کشور صرفا با سدسازی حل نخواهد شد، چرا که در حال حاضر نیز سدهای زیادی در کشور ساخته شده اما همچنان این بحران رخ‌نمایی می‌کند.

تجریشی تصریح کرد: حذف کردن یک روش برای حل مشکلات راه چاره نیست و به اعتقاد من بهترین راهکار حل مشکل آب کاهش مصرف و به عبارت بهتر الگوی بهینه مصرف در تمام بخش‌های کشاورزی، صنعت و شرب است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در پاسخ به این سوال که آیا راهکارهای وزارت نیرو برای مقابله با بحران آب درست و عملیاتی بوده؟ گفت: به اعتقاد من تاکنون راهکار اساسی در حوزه منابع آب صورت نگرفته و باید قاطعانه اعلام کرد که هنوز بحث آب جدی گرفته نشده است و جا دارد که وزارت نیرو و دولت توجه بیشتری به این حوزه داشته باشد.

وی در خصوص رویکرد سازمان محیط زیست درباره طرح‌های انتقال آب نیز اظهار کرد: در هر منطقه‌ای که وزارت نیرو تنها راهکار را انتقال آب در نظر بگیرد، لازم است که آن طرح عملیاتی شود، اما باید به این موضوع نیز توجه کرد که طرح‌هایی همچون انتقال آب باید در آخرین مرحله قرار گیرد.

تجریشی با اشاره به برنامه‌های سازمان محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا نیز گفت: در حال حاضر ستاد مقابله با آلودگی هوا در داخل سازمان ایجاد شده و برنامه شناسایی کانون‌های داخلی و خارجی را آغاز کرده‌ایم. بر همین اساس نیز در استان خوزستان و دو استان دیگر برنامه‌های عملیاتی برای همین مسئله آغاز شده است.

به گفته وی، براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته با توجه به اینکه بیش از دو دهه است که کشور با مشکل خشکسالی و استفاده نادرست منابع آب دست و پنجه نرم می‌کند، بیش از چهار سال زمان لازم است تا در استان خوزستان و بیش از یک دهه در کل کشور مشکل آلودگی هوا برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *