شمارش معکوس برای لغو تحریم‌ها

تصویر روز: نشریه هیل، ارگان کنگره آمریکا نوشت آمریکا به سمت اجرای توافق هسته‌ای گام برمی‌دارد و به نظر می‌رسد آماده لغو تحریم‌های ایران در همین ماه جاری است.

این پایگاه اینترنتی افزود: جان کری، وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفته است: تا برداشتن گام نهایی در روند چند ساله احتمالا فقط «چند روز» فاصله داریم.

من فکر می‌کنم که این امر دیر یا زود محقق خواهد شد. به نوشته هیل، گام سریع در اجرای توافق به‌رغم مخالفت شدید در کنگره برداشته می‌شود. منتقدان، دولت آمریکا را متهم می‌کنند که با خودداری از سختگیری در مقابل ایران، این کشور را جسور کرده است.

قانون‌گذاران آمریکایی می‌گویند که دولت نتوانسته است به اندازه کافی با ایران به دلیل آزمایش موشکی بالستیک برخورد کند و با این اقدام الگوی بالقوه خطرناکی را ایجاد کرده است. گزارش‌ها حکایت از آن دارند که کاخ سفید از طرح اولیه برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به دلیل آزمایش موشکی این کشور که گفته می‌شود نقض تحریم‌های سازمان ملل بوده، عقب‌نشینی کرده است.

مجلس نمایندگان آمریکا هفته آینده در اقدامی که هدف آن محدود کردن دولت اوباما در لغو تحریم‌ها است، درباره طرحی رای‌گیری خواهد کرد که دولت آمریکا را موظف می‌کند قبل از لغو هر تحریمی اطمینان دهد بانک‌هایی که مشمول لغو تحریم‌ها می‌شوند در تامین مالی تروریسم یا مسائل مربوط به موشک‌های بالستیک دخالتی ندارند.

دموکرات‌های کنگره و حتی آنهایی که مخالف توافق هسته‌ای بودند، از حمایت از طرح مذکور خودداری کرده‌اند. به گزاش ایرنا همزمان حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌المللی وزارت امورخارجه، در اینستاگرام خود نوشت: شمارش معکوس برای فرا رسیدن روز اجرا و لغو تحریم‌ها آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *