rohani.6

وام یک میلیونی به صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود

تصویر روز: رئیس‌جمهور گفت: قرار شد وام یک میلیون تومانی به صورت قرض الحسنه به مردم پرداخت شود و سود وام را دولت پرداخت کند.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جلسه امروز ستاد اقتصادی دولت گفت: در بحث کرونا یک بحث مربوط به محدودیت‌هایی است که تحت عنوان «فاصله‌گذاری هوشمند و فاصله‌گذاری اجتماعی» باید انجام شود که به طور منظم به اطلاع مردم می‌رسد.

وی ادامه داد: همچنین مبحثی مربوط به اقداماتی است که مردم مجاز به انجام آن هستند و همچنین اقداماتی وجود دارد که مردم باید دست نگه دارند، برخی از کسب و کارها می‌توانند فعالیت کنند، بخشی از کسب و کارها هنوز نمی‌توانند فعال باشند که ما به اطلاع مردم می‌رسانیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به کمک دولت به مشاغلی که در این دو ماه به دلیل کرونا دچار مشکل شده‌اند، تصریح کرد: در مجموع یک بسته ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی را مد نظر قرار دادیم که ۲۵ هزار میلیارد تومان مربوط به بهداشت و درمان، تجهیزات پزشکی و صندوق بیمه بیکاری است که این بخش بلاعوض است و توسط دولت پرداخت می‌شود.

روحانی ادامه داد: همچنین ۷۵ هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات یا به عموم مردم و یارانه‌بگیران پرداخت می‌شود یا به کسب و کارهایی که در این ایام تحت فشار شدید قرار گرفته‌اند که در ۱۰ رسته هستند.

وی با اشاره به اینکه این تسهیلات حدود ۵۲ هزار میلیارد تومان است، گفت: قرار بود ۲۳ هزار میلیارد تومان در اختیار یارانه‌بگیران با سود ۱۲ درصد قرار گیرد که امروز در جلسه در این باره بحث و تبادل نظر کردیم که چگونه این تسهیلات یک میلیون تومانی را به وام قرض‌الحسنه تبدیل کنیم و بخش سودی که قرار بود از حساب مردم پرداخت شود، دولت بر عهده گیرد.

رئیس‌جمهور بیان کرد: بنابراین ما در این جلسه تصمیم گرفتیم که آن بخش را دولت بر عهده گیرد و این وام به صورت سابق که ما اعلام کرده بودیم نیست و به صورت یک میلیون تومانی و قرض‌الحسنه در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

روحانی متذکر شد: تقریباً روزهای اولیه ماه اردیبهشت این یک میلیون تومان در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و همه تلاش ما این است که پیش از آغاز ماه مبارک رمضان این یک میلیون تومان در حساب مردم یعنی همه یارانه‌بگیران ریخته شود تا آنان بتوانند استفاده کنند.

وی اظهار داشت: البته این مسئله چارچوبی دارد که امروز و فردا انجام می‌شود به این صورت که به مردم اطلاع داده می‌شود و کسانی که مایل به دریافت این وام قرض‌الحسنه هستند، از طریق پیامک باید اعلام کنند چرا که پولی که به صورت وام پرداخت می‌شود، در تیرماه به تدریج از یارانه مردم کسر خواهد شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بر این اساس، یارانه اردیبهشت و خرداد مردم پرداخت می‌شود و از یارانه تیر به بعد به تدریج از یارانه آنان به دلیل این یک میلیون وام کسر می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه حدود ۳۵ هزار تومان از ماه تیر به بعد از پول یارانه‌بگیران برداشت می‌شود، گفت: این تصمیم مهمی بود که ما امروز اتخاذ کردیم و تلاش می‌کنیم که قبل از ماه مبارک رمضان، مردم بتوانند از این یک میلیون تومان برای خریدهای مورد نیاز خود استفاده کنند.

روحانی تاکید کرد: علاوه بر این یک میلیون تومانی که به همه خانواده‌های یارانه بگیر داده می‌شود، به بخشی از خانواده‌ها دو میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: آنهایی که از اعتبار ۵۲ هزار میلیارد تومانی تسهیلات دریافت می‌کنند، رسته هایی هستند که در این ایام تحت فشار بیشتری قرار گرفتند و کسب و کارهای آنها با مشکلاتی مواجه بوده است. این کسب و کارها حدود ۱۰ رسته هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه وزارت خانه های مربوطه در این زمینه کار می‌کنند، گفت: ما در این زمینه تلاش می‌کنیم همه اقدامات در ماه اردیبهشت صورت بگیرد و در اواخر اردیبهشت به این رسته ها اعلام شود که برای دریافت تسهیلات به بانک ها مراجعه کنند. امیداوریم از اواخر اردیبهشت تا پایان خرداد این تسهیلات به همه مشمولین پرداخت شود.

روحانی گفت: قبلا هم اعلام کردیم که این تسهیلات شامل حال کسب و کارهایی می‌شود که کارگری را اخراج نکرده باشند. اگر یک بنگاه کوچک یا متوسطی کارگری را اخراج کرده باشد، این تسهیلات شامل حال او نمی‌شود. یک پولی را بعنوان تسهیلات به آنهایی که با سختی کارگران را نگه داشتند و حقوق آنها را پرداخت کردند، برای سرمایه در گردش و پرداخت حقوق کارگران به آنها داده می‌شود.

وی ادامه داد: امیداوریم این تسهیلات تا ۱۵ اردیبهشت پرداخت شود و تلاش می‌کنیم تا ماه خرداد به همه مشمولین این تسهیلات را پرداخت کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به وجود ۴ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور، افزود: تلاش ما این بود که راهی را در نظر بگیریم تا همه این کالاها ترخیص شوند. خوشبختانه از آن ۴ میلیون تن کالا تا امروز یک میلیون تن ترخیص شده است. این تحول بزرگی را برای بازار ایجاد می‌کند. ۳ میلیون تن باقی مانده هم ظرف هفته های آینده ترخیص خواهد شد و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

روحانی افزود: در این جلسه درخصوص تامین نیازمندی‌های مردم در حوزه کالاهای اساسی در کل سال پیش رو، بحث و تبادل نظر کردیم و تا پایان سال هم دراین خصوص برنامه ریزیمی‌کنیم. مردم به تامین کالاهای اساسی‌شان از سوی دولت مطمئن باشند چراکه هم ذخایر خوبی داریم و هم در زمینه خرید این کالاها بویژه دارو، برنامه ریزی‌های خوبی انجام گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *