naghavihosini

تعویق پرداخت بدهی‌های مالیاتی به سه ماه آینده

تصویر روز: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی جزئیات جلسه امروز این کمیسیون با وزیر «صمت» را تشریح کرد.
به گزارش تسنیم، ، سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در توضیح جلسه امروز این کمیسیون، گفت: این جلسه با حضور رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان وزارت اقتصاد و نمایندگانی از وزارت اطلاعات و سپاه در محل برگزاری جلسات علنی مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

وی ادامه داد: در ابتدای این جلسه ذوالنور رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار و تشکر از همه کسانی که برای مبارزه با کرونا تشکیل می‌کنند به ویژه کادر درمانی، پرستاران و پزشکان بر ضرورت حرکت جهادی در حوزه اقتصادی و تولید در سال جهش تولید تاکید کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به صحبت‌های وزیر صمت، اظهار کرد: آقای رحمانی این توضیح را داد که مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت درگیری گسترده‌ای در حوزه مبارزه با ویروس کرونا دارد از تامین اقلام و نیازهای اساسی تا مدیریت تولید و احقاق جهش تولید از اولویت‌های این وزارتخانه محسوب می‌شود. طبق این توضیحات قبل از کرونا وزارت صمت روزانه 200 هزار ماسک تولید می‌کرده که امروز به تولید روزانه یک میلیون ماسک رسیده است. علاوه بر این بخشی از ماسک هم در صنوف و امور خیریه مردمی تولید می‌شود این یعنی حدود پنج برابر و آن هم در وضعیتی که باید خیلی از مسائل رعایت می‌شد.

نقوی حسینی ادامه داد: آقای رحمانی این توضیح را هم داد که علاوه بر این حدود سه میلیون ماسک نیز در روز در بخش‌های دیگر تولید می‌شود و مابقی آن از ناحیه واردات تامین می‌شود. حدود 120 میلیون ماسک ثبت سفارش شده و تاکنون حدود 25 میلیون ماسک تحویل وزارت بهداشت و درمان شده است. تا هفته اول اردیبهشت‌ماه تولید ما به حدود روزانه چهار میلیون ماسک می‌رسد.

وی اضافه کرد: طبق توضیحات وزیر صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر در مواد شوینده ظرفیت تولید به 80 درصد رسیده و روزانه با تلاش‌های صورت گرفته تولید را به هشت برابر رسانده‌ایم. تولید الکل و دستکش دو برابر شده است اینها نشان می‌دهد که در تامین نیازهای بهداشتی مبارزه با کرونا مشکل نداریم و هرچه لازم باشد را تامین کرده‌ایم و همچنین قادر به تولید و تامین هستیم آن هم در وضعیتی که تحریم‌ها و خصومت‌های دشمنان علیه ما بیشتر شده است.

نماینده مردم ورامین در مجلس خاطرنشان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع تنظیم بازار و تامین نیازهای اولیه مردم نیز اشاره‌ای داشت و بیان کرد فروشگاه‌ها پر از اقلام است و مردم هرچه نیاز دارند در دسترس‌شان است الحمدالله هیچ مشکلی در بازار نداریم و از این به بعد هم مشکلی نخواهیم داشت. لازم است از مردم به ویژه بخش تولید و واردات که همراهی خوبی داشتند تشکر کنیم. در همین شرایط حدود چهار میلیون تن کالای اساسی در بنادر داریم و نگرانی وجود ندارد.

نقوی حسینی افزود: طبق این توضیحات بانک مرکزی و بخش‌های مختلف اقتصادی و بخش خصوصی همکاری بسیار جدی و خوبی داشتند البته که برخی واحدهای تولیدی آسیب دیدند که تلاش می‌کنیم مشکلات آنها را رفع کنیم دولت هم مصوبات خوبی در ارتباط با جبران آسیب‌های واحدهای تولیدی داشته که از جمله آن اختصاص 750 هزار میلیارد تومان به حوزه صنوف و خدمات است که نحوه‌ی تولید و توزیع و لیست آنها اعلام شده این حمایت‌ها شامل حقوق کارگران و کارمندان این واحدهاست و همچنین زیان کارفرمایان هم می‌شود.

وی اضافه کرد: طبق توضیحات وزیر دو کمک و حمایت از خانواده‌ها صورت می‌گیرد که دولت اعلام کرده یک میلیون تومان به خانواده‌ها پرداخت می‌شود و مابقی خانواده‌های آسیب دیده به خصوص خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد از طرق دیگری مورد حمایت قرار می‌گیرند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: وزیر تاکید داشت واحدهای تولیدی آسیب دیده از ناحیه کرونا حتما حمایت می‌شوند. او همچنین بیان کرد که این وزارتخانه برنامه ویژه برای جهش تولید ارائه کرده و قطعا آن را محقق می‌کند. البته همه کشورها با این مشکل روبه‌رو بوده و رشد اقتصادی اغلب کشورها در سال گذشته منفی شده ولی ما تلاش می‌کنیم در جمع کشورهایی با رشد اقتصادی مثبت قرار گیریم. هدف جهش تولید بازار داخلی و بعد هم بازارهای خارجی است هیچ مانع و محدودیتی در صادرات حتی در شرایط کرونایی نداریم البته که حوزه خروج مسافر از کشور راه‌ها بسته است تردد امکان‌پذیر نیست و خروجی نداریم.

نقوی اظهار داشت: در ادامه جلسه دهقانی معاون وزیر اقتصاد گزارشی ارائه کرد و گفت که تامین مبالغ مورد نیاز حوزه بهداشت و درمان اعم از بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و اورژانس‌ها اولویت اول این وزارتخانه است. بحث مالیات و عملیات اجرای وصول مالیات هم تا پایان اردیبهشت‌ماه تمدید مهلت شده و برنامه‌های مفصلی برای همراهی و مساعدت با بنگاه‌های اقتصادی داریم. جلسات هیات مدیره بنگاه‌ها باید غیرحضوری باشد. مراودات بانکی به صورت غیرحضوری تنظیم شده از این فرصت استفاده شده تا با انجام کلیه امور به صورت الکترونیکی، دولت الکترونیک محقق شود.

وی ادامه داد: در این جلسه پارسایی معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان امور مالیاتی هم با اشاره به شرایط، سقف و کف دریافت‌ مالیات‌ها و تعویق پرداخت مالیات، توقف عملیات وصول و اجرای مالیاتی، تعویق پرداخت بدهی‌های مالیاتی به سه ماه آینده بیان کرد که این اقدامات سازمان در شرایط کنونی است احتمالا زمان الزام تسلیم اظهارنامه‌های مالیاتی نیز تغییر خواهد کرد ما معتقدیم باید حداکثر حمایت از مودیان مالیاتی صورت گیرد.

در این جلسه کواکبیان، برزگر، نجفی، گودرزی، بروجردی، جمالی، رحیمی و برومندی از اعضای کمیسیون اظهارنظر کردند که به گفته نقوی حسینی بعد از صحبت‌های آنها رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید داشت که اولویت صادرات در سال جهش تولید به 15 کشور همسایه و چین و هند خواهد بود. دقت داریم در این حرکت کیفیت فدای کمیت نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *