RTS2JYR8 scaled 1

دعوای تلفنی پوتین و بن سلمان

تصویر روز: میدل ایست آی از قول یک منبع آگاه گزارش داد که ماه گذشته یک تماس تلفنی بین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به یک نبرد «پر از داد و فریاد» تبدیل شده است. این اتفاق قبل از تصمیم ریاض برای اشباع بازار نفتو به راه انداختن یک جنگ نفتی رخ داده است.

به گزارش «انتخاب» به نقل از میدل ایست آی، مقامات سعودی مطلع از این تماس تلفنی فاجعه بار، می گویند که این اختلاف باعث می شود که ماه ها تنش زدایی بین دو کشور وایجاد روابط حسنه از میان برود.

این تماس تلفنی، قبل از نشست اوپک پلاس در روز 6 مارس برقرار شد؛ نشستی که در آن نمایندگان کشورها با وجود کاهش یا مسکوت ماندن تقاضای جهانی نفت، در دستیابی به «توافق کاهش تولید» ناکام ماندند.

به نوشته میدل ایست آی، در تماس تلفنی مذکور، بن سلمان رفتاری بسیار تهاجمی داشت و با دادن اولتیماتوم، تهدید کرد که اگر توافقی انجام نشود، عربستان جنگی بر سر قیمت های نفت به راه خواهد انداخت.

در ادامه این گفتگو به قدری شخصی شد که هر دو طرف شروع به فریاد زدن بر سر یکدیگر کردند. در نهایت پوتین اولتیماتوم بن سلمان را نپذیرفت و تماس تلفنی به طور نامناسبی به پایان رسید.

به نوشته این رسانه، قبل از این تماس تلفنی، بن سلمان با جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا صحبت کرده و با او هماهنگ بود.

منابع می گویند کوشنر مهمترین مدافع بن سلمان در کاخ سفید است.

به گفته همین منابع، تماس تلفنی بن سلمان با پوتین، به واسطه کوشنر، مورد حمایت ترامپ هم بوده است. کوشنر از بن سلمان نخواسته بود که این تماس را برقرار کند اما می دانست که این اتفاق می افتد و نمی خواست این تصمیم را وتو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *