دلار بعد از برجام ارزان می شود

تصویر روز: مشاور رئیس کل بانک مرکزی گفت: با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همه ذخایر ارزی ایران آزاد می شود و به دنبال آن، نرخ ارز شکسته خواهد شد.

عبدالرسول دری اصفهانی در حاشیه نشست هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با معاون اروپا و آمریکای وزیرامورخارجه و مدیران عامل بانک ها، با تاکید بر اینکه نرخ ارز تابع عرضه و تقاضاست، افزود: نوسانات نرخ ارز به هیچ وجه پایدار نیست.

وی با بیان اینکه از روز اجرای برجام، همه ذخایر ارزی ایران آزاد می شود که در نتیجه میزان عرضه آن در بازار نیز نسبت به وضعیت کنونی بسیار بیشتر خواهد شد.

وی اضافه کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی از دو سه ماه قبل، موفقیت هایی را در حوزه برقراری روابط کارگزاری با بانک های دنیا بدست آورده است.

دری اصفهانی افزود: در این مدت، برخی بانک های بین المللی نیز پذیرفته اند که روابط کارگزاری با ایران را برقرار کنند.

وی گفت: موضوع مهمی که در کنار برقراری روابط کارگزاری باید به آن توجه کرد، برقراری روابط با بیمه های اعتبار صادراتی است؛ زیرا برجام اجازه گشایش اقتصادی برای ایران را می دهد و بنابراین بانک ها نیز باید برای تداوم فعالیت بانکی و تامین مالی خود با ایران پشتیبانی شوند.

وی افزود: گشایش اعتبارات اسنادی آسان ترین مساله پیش روی سیستم بانکی در دوره برجام است که مساله مهمی به شمار می رود؛ اما مهمتر از آن، جذب سرمایه گذاران خارجی بوده که پشتیبانی آنها مستلزم ورود بیمه های اعتباری دنیاست.

به گفته دری اصفهانی، حتی اگر یک سرمایه گذار خارجی منابع ارزی خود را به ایران بیاورد، باید فاینانس از طریق موسسه های مالی بین المللی صورت گیرد، اما این موسسه ها به پوشش بیمه ای صندوق های ضمانت نیاز دارند.

وی با اشاره به مذاکره های انجام شده با بیمه های بین المللی ساچه و هرمس، گفت: نخستین شرط آنها برای برقراری روابط بیمه ای این است که معوقات ایران به این سیستم های بیمه ای پرداخت شود که البته ایجاد معوقات به دلیل نبود منابع مالی در ایران نبود بلکه در سایه تحریم ها امکان نقل و انتقالات پولی وجود نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *