زیاده خواهی بانک مسکن

تصویر روز: رئیس کانون انبوه سازان کشور گفت: در صورتی که کارمزد بانک مسکن برای فروش اقساطی ۶ درصد باشد با بانکهای دیگر وارد مذاکره می شویم.

جمشید برزگر در گفتگوی با صداو سیما درباره طرح اقساطی مسکن گفت: در مکاتباتی که با بانک مرکزی و وزارت مسکن و را ه و شهر سازی صورت گرفت و بانک مسکن به عنوان بانک معین انتخاب شد ، مقدمات کار را آماده کردیم.

وی در پاسخ به صحبت های مدیرکل طرح و برنامه بانک مسکن درباره کارمزد تضمین فروش اقساطی مسکن شامل ۴ درصد عاملیت وصول اقساط قرض‌الحسنه و ۲درصد ضمانت پرداخت خسارت وارده به فروشنده گفت: پیشنهاد انبوه سازان ۲ درصد کارمزد است و ۶ درصد کارمزد زیاده خواهی بانک مسکن است که به دلیل انحصار این بانک است.

وی ادامه داد : ما در پی شکستن انحصار هستیم و باید بازاررقابتی ایجاد شود و تا زمانی که رقابتی نباشد بانک مسکن هر روز کارمزد را افزایش می دهد.

برزگر افزود : افزایش کارمزد بانک مسکن در جهت برون رفت رکود نیست و این کار بیشتر در جهت افزایش سود است. برزگر ادامه داد: رقابت ناسالم باعث شده است سود تسهیلات افزایش پیدا کند.

وی تاکید کرد: انبوه سازان بیش از ۲ درصد کارمزد را قبول نخواهند کرد زیرا خریداران با این میزان کارمزد از طرح استقبال نمی کنند. برزگر تصریح کرد: می توان عاملیت بانک ها را افزایش داد. وی تاکید کرد: درخواست می کنیم عاملیت بانک ها بیشتر شود تا بازار رقابتی ایجاد شود.

وی افزود: با توجه به اینکه هیچگونه نقدینگی به بازار تزریق نمی شود ۳ درصد بابت کارگزاری پول می گیرند که در هیچ جای دنیا از محل پول خود ۳ درصد کارمزد نمی گیرند.

وی ادامه داد: ۲۰ درصد سود با بازه زمانی پرداخت تا حداکثر ۱۵ ساله اقساط پرداخت نمی شود و سرمایه ما نیز به خطر می افتد.

رییس کانون انبوه سازان کشور افزود: درصورت افزایش کارمزد با بانکهای دیگر مذاکره می کنیم و حداکثرتا ۳ درصد قبول نکند وارد مذاکره می شویم.

وی گفت:‌ رهن سند ملک در بانک تضمین پرداخت اقساط واحدها است و در زمان دیر کرد جریمه می گیرد. وی افزود: تنها حوزه ای که مطالبات معوق ندارد فروشی اقساطی مسکن است .

برزگر تصریح کرد : ابتدا طرح لیزینگ را پیشنهاد دادیم و از این طرح به فروش اقساطی مسکن رسیدیم زیرا لیزینگ کارمزد ۶ درصد می خواست و ما برای کاهش قیمت تمام شده واحد مسکونی و کاهش کارمزد به بانک مسکن پیشنهاد دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *