• حضور ایران در نشست اوپک پلاس

  تصویر روز: درحالی که ایران عضو کمیته مشورتی اوپک پلاس نیست، اما در در نشست ماه آینده میلادی این کمیته که برابر با 13 اسفند است، شرکت می‌کند.

  به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ، یکی از نمایندگان اوپک پلاس که نخواست نامش فاش شود، گفت: ایران قرار است در نشست کمیته مشورتی اوپک پلاس در ماه آینده میلادی شرکت کند.

  این نماینده گفت: در حالی که ایران از کاهش تولید اوپک پلاس به علت تحریم‌های آمریکا معاف است و عضو کمیته مشترک نظارتی وزرا (JMMC) نیست، اما در نشست روز سوم مارس (13 اسفند) حضور خواهد داشت.

  کشورهای عضو سازمان اوپک و هم پیمانانش نظیر روسیه، روز بعد یعنی در چهارم مارس طی نشستی سطح تولید ماه آوریل را مشخص خواهند کرد.

  حضور اعضای غیرعضو این کمیته در نشست‌های آن، غیرمعمول نیست. پیش از این، لیبی و ونزوئلا نیز که عضو اوپک هستند، در این نشست حضور پیدا کرده‌اند.

  با این وجود، حضور ایران در این نشست چندان متداول نیست، اما در شرایطی صورت می‌گیرد که امکان افزایش صادرات نفت ایران وجود دارد.

  اگر حجم قابل توجهی از نفت ایران به بازارهای جهانی وارد شود، تلاش‌های اوپک برای کم کردن از مازاد عرضه ذخایر جهان طی شیوع کرونا را پیچیده خواهد کرد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *