• آمریکا برای بازگشت به برجام اقدام عملی نکرده است

  تصویر روز: وزیر خارجه قطر در جریان سفر به عراق و در گفت و گو با تلویزیون العهد در پاسخ به پرسشی درباره “اقدام های مثبت و ایجابی دولت جدید آمریکا” برای بازگشت به توافق هسته ای گفت: ما اقدام عملی (از آمریکا) درباره بازگشت به توافق هسته ای ندیده ایم.

  به گزارش ایرنا ، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر در گفت وگو با شبکه تلویزیونی العهد ا فزود: با این وجود قطر و کشورهای اروپایی بدنبال ابتکاری برای اجتماع دو طرف بر توافق هسته ای هستند.

  وزیر خارجه قطر درباره موضوع های مهم منطقه از جمله ایران سخن گفت و از مسایل مهمی همچون گفت و گوی تهران با کشورهای منطقه و نقش قطر پرده برداشت.

  ایران؛ عنصری مهم در منطقه که خواهان گفت و گو است

  محمد آل ثانی در پاسخ به پرسش مجری برنامه درباره برخی اخبار منتشره پیرامون هدایت مذاکره ایران و آمریکا به رهبری قطر تاکید کرد که “تا به امروز هیچ تلاشی در این باره از سوی دولت دوحه شکل نگرفته است” اما این نکته را هم بیان کرد که بالاگرفتن تنش ها بین ایران و آمریکا به نفع هیچ کس مخصوصا کشورهای منطقه نبوده و قطر نیز خواهان این اتفاق نیست.

  وزیر امور خارجه قطر اما در ادامه، از تمایل کشورش به بازگشت آمریکا به برجام گفت و همچنین از تلاش این کشور برای ایجاد یک گفت و گو بین “ایران و کشورهای منطقه” خبر داد و ا دادمه داد: ما درحال پایه ریزی این گفت و گو هستیم و امیر قطر نیز چند مرتبه در مجامع جهانی از آن سخن گفته و جمهوری اسلامی ایران نیز به گفت و گوی منطقه ای پاسخ مثبت داده است.

  وی تصریح کرد که نقش ایران در پرونده های منطقه بسیار مهم است و به همین خاطر قطر به طور مداوم در تعامل و ارتباط با تهران است و تلاش دارد تا زیربنا و فضایی مثبت برای گفت و گو و مذاکره، چه گفت و گوی منطقه ای و چه مذاکره با آمریکا ایجاد کند اما اکنون زمینه های سیاسی موجود برای گفت و گو آماده به نظر نمی رسند.

  مجری برنامه با توجه به این سخنان وزیر خارجه قطر از او “درباره اقدام های مثبت و ایجابی دولت آمریکا با روی کار آمدن دولت بایدن” سوال کرد که محمد آل ثانی پاسخ داد: ما اقدام عملی درباره بازگشت به توافق هسته ای ندیده ایم اما در هرحال قطر و کشورهای اروپایی بدنبال ابتکاری برای اجتماع دو طرف بر توافق هسته ای هستند.

  محمد آل ثانی از نقش عراق در گفت و گوی بین المللی و منطقه ای سخن گفت و توضیح داد: بغداد هماننددوحه که با هر دو کشور ایران و آمریکا ارتباطات گسترده ای دارند، مراوده داشته و بایستی ما (قطر و عراق) از این ارتباط دوگانه برای ایجاد یک هماهنگی عراقی – قطری در راستای (پیشرفت) موضوع مزبور استفاده کرده و بهره ببریم.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *