• سفر ولیعهد ابوظبی به ریاض و گفت وگو درباره ایران

   تصویر روز: ولیعهد ابوظبی در سفری غیر منتظره امروز به ریاض می رود و درباره مسایل مهم منطقه از جمله موضوع مذاکرات ایران و گروه ۱+ ۴ با ولیعهد عربستان گفت وگو می‌کند.

   پایگاه اطلاع رسانی «امارات ۷۱» نوشت: یک دیپلمات آگاه در ریاض به خبرگزاری «د پ آ» آلمان گفته است که سفر «شیخ محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی به ریاض و دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان امروز انجام می‌شود.

  این منبع آگاه اظهار داشت: طرفین در این دیدار تحولات و مسائل خلیج فارس و خاورمیانه به ویژه وضعیت یمن، سوریه و مذاکرات هسته‌ای ایران را بررسی می‌کنند.

  وی افزود: «محمد بن سلمان» و «شیخ محمد بن زاید» در جریان این دیدار درباره روابط بین امارات و عربستان و همکاری‌های راهبردی و همکاری‌های مشترک بین طرفین در زمینه‌های مختلف گفت و گو می‌کنند.

  به گزارش ایرنا، روزنامه «العرب» چاپ لندن روز دوشنبه با پیش بینی اینکه تغییرات در روابط بین ایران و عربستان نزدیک است، به سفر وزیر امور خارجه سعودی به کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره کرد و نوشت: ناظران سیاسی خلیج فارس، سفر وزیر امور خارجه عربستان به مسقط را با تحرکات دیپلماسی قابل ملاحظه شکل گرفته در منطقه و افزایش گفت وگوها برای ایجاد تغییر روابط کشورهای منطقه به ویژه عربستان سعودی با ایران در ارتباط دانستند.

  در همین حال به گفته این منابع سیاسی خلیج فارس این موضوع که عربستان سعودی در حال هماهنگی مواضع خود با کشورهای حاشیه خلیج فارس برای گفت و گو با ایران و حفظ سقف خاصی از شروط خود برای عادی‌سازی روابط با تهران است را بعید ندانستند.

  جمهوری اسلامی ایران همواره از اصل مذاکره با کشورهای منطقه حمایت کرده اما تاکید کرده است که در مذاکرات هیچ پیش شرطی را نمی پذیرد.

  روزنامه العرب ادامه داد: در روزهای گذشته اخبار تایید نشده‌ای مبنی بر مذاکره طرف‌های سعودی و ایرانی در سطح مقامات امنیتی در عراق منتشر شد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *