خاندوزی

بازگشت آرامش نسبی به بازار ارز

تصویر روز: سخنگوی اقتصادی دولت از رشد ۱۲ درصدی صادرات غیرنفتی خبر داد و درباره بازار ارز نیز گفت: قدری آرامش به بازارهای ارز و دیگر بازارها برگشته است.
سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت در نشست با خبرنگاران، اظهار داشت: با تدابیر صورت گرفته قدری آرامش به بازارهای ارز و دیگر بازارها برگشته است.

وی افزود: در بخش واقعی اقتصاد ایران شاهد اتفاقات مبارک و آغازهای امیدبخش نسبت به گذشته هستیم. در موضوع «رشد اقتصادی»، در سال 1401 مسیر سال گذشته را دنبال کردیم و طبق آمار 9 ماهه مرکز آمار، نرخ رشد 3.3 درصدی داشتیم که بدون محاسبه رشد نفت 2.9 درصد است.

خاندوزی عنوان کرد: در صنایع نرخ رشد مثبت 3.8 درصد را داشتیم که شش ماهه اول سال قبل منفی بود. در حوزه‌های سرمایه‌گذاری‌ها که جزو روندهای منفی از سال 97 به بعد بود، در شش ماه اول سال جاری 3.9 درصد رشد داشته و این عدد در دوره مشابه سال قبل منفی 6.4 درصد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری خارجی ایران به نسبت سال آخر دولت قبل، حدود 100 درصد رشد را حکایت می‌کند و نرخ بیکاری به 8.2 درصد کاهش یافت.

رشد 12 درصدی صادرات غیرنفتی

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: صادرات غیرنفتی کشور در 11 ماهه اول به نسبت مدت مشابه سال قبل 12 درصد رشد داشته است.

وی بیان داشت: برخی پروژه‌های شاخص در سال 1401 به سرانجام رسید و بخش مهمی از آن آغاز شد. امسال 4 ابرپروژه آبی و یک پروژه زیست‌محیطی افتتاح شد؛ از جمله انتقال آب سنندج، پروژه غدیر، همدان و آب‌شیرین‌کن بوشهر. هم‌چنین انتقال آب به دریاچه ارومیه که از پروژه‌های بزرگ است.

وزیر اقتصاد گفت که پنج پروژه ریلی کشور هم آغاز به فعالیت کرد که حدود 5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارج بودجه برای آن در نظر گرفته شده است. 16 پروژه پتروپالایشگاهی هم حدود 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارج از بودجه بوده است.

خاندوزی بیان کرد: دولت امسال کوشید سیاست کنترل تورم سال 1400 را همراه با سایر سیاست‌های تحولی اقتصاد پیش ببرد. دولت موفق شده کنترل مقداری ترازنامه‌های بانکی کشور را دستورکار قرار داده و بخشی از خلق پول را مهار کند و از این مسیر نقدینگی کشور کنترل شد و آمار مقدماتی رشد نقدینگی تا 20 بهمن حدود 32 درصد است و این عدد در زمان مشابه سال قبل 39 درصد بوده است.

تورم امسال بدلیل جنگ اوکراین و ارز ترجیحی است

وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: ما توانستیم در پایان اسفند 1400 نرخ تورم را در 7 ماهه عملکرد دولت سیزدهم کاهش دهیم. کاهش از عدد 59 درصد به 29 درصد محصول این اقدامات بود. به گزارش تسنیم، وی افزود: در ماه‌های ابتدایی سال 1401 تورم بر اثر جنگ اوکراین و ارز ترجیحی، رشد کرد و امروز شرایطی داریم که کشورهایی که سال‌ها تورم 2 درصدی داشتند، تورم 10 درصدی را تجربه می‌کنند.

خاندوزی عنوان کرد: در سال گذشته مسأله خوراک اصلی و نان و مواد پروتئینی مسأله اصلی جهان بود. قیمت‌ها در کشور‌های اروپایی و حتی همسایگان ما افزایش بالای 80 درصد داشتند. بسیاری از کشورها به جیره‌بندی روی آوردند.

وی ادامه داد: جهان درباره تامین مواد غذایی و قیمت‌های کالاها در سال 2022 شرایط بی‌سابقه‌ای داشت و این به آن معنا نیست که ما در داخل کشور مشکلی نداشتیم، ولی باید جمع‌بندی دقیق و منصفانه انجام داد.

آرامش نسبی در بازار ارز

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: تا پایان شهریور موفق بودیم نرخ ارز و بقیه قیمت‌ها را کنترل کنیم. نرخ ارز در شهریورماه کمتر از 30 هزار تومان معامله می‌شد و متأسفانه با ناآرامی‌ها و تحریک انتظارات تورمی، شاهد افزایش قیمت ارز و برخی قیمت‌ها بودیم.

خاندوزی گفت: الحمدلله هم‌اکنون شاهد آرامش نسبی در شرایط ارز و قیمت‌ها هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *