دلار فروشی

سنت شکنی دلار در آستانه سال جدید میلادی

دبیر کل سابق کانون صرافان: در روزها و هفته های آینده شاهد تغییرات خاصی در بازار ارز نخواهیم بود

تصویر روز(حمید طلیمی) پیش بینی بازار ارز که تغییرات آن تاثیر مستقیمی در تعیین نرخ سایر کالاها و خدمات و همچنین بازارهای موازی از جمله مسکن ، خودرو  و … دارد همواره مورد علاقه مخاطبان و علاقمندان این بازار بوده و هست. در این گزارش خبری قصد داریم در گفت و گو با فعالان اقتصادی و باز نشر مطالب کارشناس این حوزه به بررسی وضعیت بازار ارز های عمده بپردازیم.

ثبات در بازار ارز

کامران سلطانی زاده

دکتر کامران سلطانی زاده دبیر کل سابق کانون صرافان در گفت و گو با تصویر روز اعلام کرد: در حالی که انتظار می رفت در آستانه ورود به سال میلادی جدید نرخ ارز های عمده در بازار روند صعودی طی کند ، اما بررسی قیمت ها نشان میدهد بهای دلار به عنوان ارز شاخص بازار همچنان در کانال ۵۰ هزار تومان جا خوش کرده و حداکثر نوسان روزانه آن در بازار آزاد تهران بین ۵۰ تا ۱۰۰ تومان است.

به گفته وی بنابه دلایل مختلف از جمله تسویه حساب ارزی شرکت های داخلی با طرف های خارجی و افزایش تقاضا برای مسافرت های خارجی ، معمولا بازار آزاد به طور سنتی در آستانه سال نو میلادی افزایشی بود اما در حال حاضر شاهد ثبات قیمت در بازار ارز هستیم.

وی معتقد است: تعطیلی چند روزه شرکتها و بانک های خارجی در سال نو میلادی ، باعث میشود بسیاری از وارد کنندگان کالا از خرید ارز برای واردات خودداری کنند که این موضوع یکی از دلایل کاهش تقاضا در بازار ارز است.

سلطانی زاده اظهارداشت: یکی از راهای بررسی ثبت سفارش نرخ ارز ، بررسی سامانه های رسمی کشور است. با این روش میتوان مشاهده کرد که چه میزان ثبت سفارش ، تخصیص و یا خرید ارز از طریق سامانه نیما در ماههای گذشته انجام شده است.

دبیر کل سابق کانون صرافان در پایان این گفت و گو پیش بینی کرد: با توجه به بررسی داده های مختلف در روزها و هفته های آینده شاهد تغییرات خاصی در بازار ارز نخواهیم بود و انتظار میرود نرخ دلار به عنوان ارز شاخص بازار با اندک نوسان روزانه همچنان در کانال ۵۰ هزار تومان باقی بماند.

اصلاح قیمت رمز ارزها

این کارشناسان بازار ارز در ادامه به وضعت بازار رمز ارزها اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش نسبتا خوب قیمت رمز ارزها در ماههای گذشته ، پیش بینی میشود شاهد تغییراتی در این زمینه خواهیم بود. وی تاکید کرد: در آینده نزدیک باید منتظر یک اصلاح قیمت در حوزه رمز ارزها باشیم.

پیش بینی معاون اسبق بانک مرکزی

سید کمال سید علی

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی در گفتگو با خبرآنلاین اعلام کرد: عدم تعادل بازارها در ایران با نرخ تورم ریالی موجود در اقتصاد نشانه‌ای از بی‌انضباطی پولی و عدم حل مشکلات اقتصادی در ساختار کلان کشور است.

سیدکمال سیدعلی در پاسخ به این سئوال که چه عواملی سبب مهار قیمت ارز در بازار شده است؟ گفت: دولت تقاضا در بازار ارز را به شدت مدیریت کرده است. جمع‌آوری صف صرافی‌ها نیز اتفاق مهم دیگری بود که رخ داد. آن صف‌ها به نوعی به انتظارات تورمی دامن می‌زدند اما سیاست‌های بین‌المللی ما در مهار بازار ارز موثر بوده است.

او گفت: این نکته نیز حائز اهمیت است که نفت گران شده و میزان فروش نفت ایران نیز در حال افزایش است. از سوی دیگر صادرات ما به عراق و افغانستان با بازگشت چه از طریق نقدی و چه غیرنقدی همراه است و این عوامل در کاهش فشار ارزی موثر هستند اما مساله این است که آیا این وضعیت قابل دوم است؟

ادامه کاهش نرخ ارز

در حالی که برخی کارشناسان و فعالان اقتصادی از ثبات نرخ ارز سخن می گویند‌، روزنامه کیهان با انتشار خبری از کاهش قیمت ارز و ادامه این روند خبر داد و نوشت: در سال جاری به نظر می رسد با تغییر شرایط از جمله اثربخشی سیاست تثبیت ارزی بانک مرکزی و ارائه لایحه بودجه انقباضی دولت برای سال آینده و تضعیف انتظارات تورمی، دلار آزاد سنت شکنی کرده است و این بار به جای پیش بینی نر خ های نجومی، زمزمه های اهالی بازار درباره کاهش نرخ دلار هر روز جدی تر می شود.

قیمت دلار به ۴۷ هزار تومان می رسد

روزنامه همشهری نیز مدتی قبل با انتشار مطلبی در این خصوص پیش بینی کرد: قیمت دلار تا پایان سال به ۴۷ هزار تومان برسد. به نوشته این روزنامه آنطور که بازوی رسانه‌ای بانک مرکزی تحلیل کرده است این احتمال وجود دارد که با تداوم روند نزولی قیمت هر دلار آمریکا حتی تا پایان سال به ۴۷هزار تومان هم برسد.

تحویل ارز محلی به مسافران کشورهای همسایه

ali saeidi

اخیرا مدیر عامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران از حذف دلار از سبد ارزهای مسافرتی به کشورهای همسایه و جایگزینی آن با ارز خود کشورها خبر داد و گفت: در موضوع ارزهای مسافرتی برنامه‌ریزی کردیم که ارز کشورهای همسایه و مقصد را در اختیار مسافران قرار دهیم.

به گزارش ایرنا علی سعیدی افزود: برای مثال در سفرهای زیارتی به عراق دینار، برای عربستان و اعمال حج ریال عربستان، مسافران ترکیه لیر و امارات درهم دریافت کنند.

وی معتقد است: مسافران میلیونی به کشورهای همسایه داریم و این مسافران تقاضای زیادی را در حوزه دلار ایجاد می‌کنند. به گفته وی دریافت ارز کشور مقصد برای مسافران نیز راحت‌تر است، زیرا نیاز به هزینه تعسیر ندارند و این اقدام هزینه مسافران را کاهش می‌دهد.

با توجه تعداد زیاد سفر های خارجی به کشور های همسایه  و اختصاص میزان قابل توجهی ارز برای این بخش ، باید منتظر اجرای این طرح بود و مشاهده کرد که آیا تحویل نرخ ارز های این کشورها به مسافران ، تاثیری در کاهش نرخ دلار خواد داشت یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *