طلا فروشی

سکه و طلا امروز چقدر ارزان شد؟

هر قطعه سکه نسبت به روز گذشته با یک میلیون و 800 هزار تومان کاهش روبرو شد

تصویر روز – نایب رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران گفت: امروز قیمت هر قطعه سکه نسبت به روز گذشته با یک میلیون و 800 هزار تومان کاهش روبرو شد.

محمد کشتی آرای در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تحلیل نوسانات قیمت سکه در بازار جهانی و داخلی پرداخت و عوامل مؤثر در آن گفت:مسائل حوزه اقتصادی و سیاسی جهانی باعث شد قیمت اونس جهانی طی دو ماه گذشته با توجه به چند عامل افزایش یابد و به بالاترین رقم خود یعنی 2420 دلار برسد؛ البته امروز در شرایط فعلی قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی 2350 دلار است که به نسبت یک ماه گذشته حدود 11.5 درصد افزایش قیمت داشته است. گفتنی است، این میزان افزایش در مدت یکماهه بی سابقه است.

وی گفت:علت افزایش قیمت اونس جهانی به چند عامل بستگی دارد؛ یکی از آنها مباحث سیاسی و برخوردهای ژئوپلتیکی است که در منطقه و در عرصه بین الملل اتفاق افتاده از جمله جنگ های خاورمیانه و جنگ اوکراین.عامل دوم افزایش قیمت اونس جهانی، کاهش نرخ بهره در آمریکا بود که باعث شد سرمایه گذاری روی طلا افزایش یابد. عامل سوم نیز افزایش قیمت نفت است که منجر به کاهش ارزش جهانی دلار در مقابل سایر ارزها شده است.

کشتی آرای تصریح کرد:این سه عامل تا کنون از عوامل اصلی ارزش قیمت طلا تا این لحظه است. پیش بینی می شود اگر شرایط سیاسی و اقتصادی جهانی به همین روال ادامه یابد، قیمت اونس جهانی تا 2500 دلار نیز افزایش خواهد یافت اما اگر شرایط تغییر کند طبیعتا شاهد کاهش قیمت اونس جهانی تا محدوده 2200 دلار خواهیم بود در بازار داخلی نیز 3 عامل، تعیین کننده قیمت طلا و سکه است یکی از آنها همان قیمت جهانی است.

وی افزود:دومین عامل موثر، قیمت ارز است. از اواسط اسفند قیمت ارز در بازار آزاد با افزایش همراه شد و همین افزایش قیمت ارز که ادامه داشت، قیمت دلار را گاهی به 70 هزار تومان رساند که در نهایت یکی از عوامل افزایش قیمت طلا و سکه در داخل بود با توجه به شرایط موجود، در دو ماه اخیر با افزایش تقاضا برای خرید طلا و سکه در داخل مواجه بودیم که علت آن، نرخ تورم است از این رو تقاضا برای تبدیل سرمایه های نقدی به طلا، خود یکی از عوامل افزایش و یا به نوعی ایجاد حباب روی قیمت طلا و سکه محسوب می شود چرا که اصل قیمت طلا تغییری نمی کند اما افزایش تقاضا، حباب ایجاد می کند.

کشتی آرای گفت:بانک مرکزی امروز که دوشنبه است، اقدام به فروش و حراج سکه و طلا در مرکز مبادلات ارز و طلا با هدف تنظیم بازار آن کرد و این موضوع باعث شد حباب قیمت طلا با کاهش همراه شود اما لازم به ذکر است که قیمت اصلی طلا تغییری پیدا نمی کند چرا که اصل آن تابعی از قیمت نفت و قیمت جهانی طلا است از همین رهگذر، هر قطعه سکه که در شب عید تا حدود 11 میلیون تومان افزایش حباب داشت با اقدام بانک مرکزی با کاهش حباب 4 میلیون تومانی برای هر سکه روبرو شد و این حباب قیمتی را به 7 میلیون تومان برای هر قطعه سکه رساند.

وی افزود:مرکز مبادله، مبنای قیمت کف بازار است که حراج در آن برگزار می شود وقتی سکه به حراج گذاشته می شود، قیمت طلا و سکه ای که واگذار می شود تقریبا 2 تا 3 درصد کمتر از نرخ بازار خواهد بود و شاید نهایتا روی هر قطعه سکه تنها 5 درصد تأثیر داشته باشد. مردم معمولا برای خرید سکه از مرکز مبادله اطمینان خاطر بیشتری دارند چرا که خرید سکه از بانک مرکزی اطمینان بیشتری دارد و یک مزیت است.

کشتی آرای گفت: صبح روز گذشته با توجه به اتفاقاتی که افتاد، قیمت ها به صورت هیجانی و با التهاب شدیدی بالا رفت اما با شروع روز و کاهش هیجانات، قیمت ها نیز کاهش یافت و امروز نیز کاهش، پیدا کرد. بر این اساس، امروز هر قطعه سکه نسبت به روز گذشته با یک میلیون و 800 هزار تومان کاهش روبرو شد و به 43 میلیون و 500 هزار تومان رسید در حالی که طی 2 تا 3 روز گذشته شاهد قیمت 47 میلیون تومانی برای سکه بودیم.

وی ادامه داد: اگر قیمت اونس امروز کاهش پیدا کند، فردا نیز طلا کاهش خواهد یافت اما اگر تغییری نداشته باشد، قیمت سکه همین حدود می ماند معمولا روزهای دوشنبه بازارهای جهانی باز می شوند و داد و ستدهای مالی جهانی نیز آغاز می شود که بازار ما متأثر از آن است از این رو اگر امروز اتفاق خاصی در بازار جهانی نیفتد، فردا نیز تقریبا قیمت ها همین خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *