دولت دیگر توان پرداخت یارانه نقدی را ندارد

تصویر روز: محمد حسن پیوندی معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه سال آینده برای اقتصاد کشور به دلیل بازی مصرف‌کنندگان با قیمت نفت خام سال بسیار سختی خواهد بود گفت: با این حجم درآمد نفتی دولت توان پرداخت یارانه‌های نقدی را هم نخواهد داشت.

محمدحسن پیوندی در مراسم سالگرد پنجاه و یکمین سال تاسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی، گفت: شرایط کشور و صنعت پتروشیمی به هم تنیده شده اما متاسفانه این صنعت مورد بی‌مهری قرار گرفته است.  وی با اشاره به اینکه سال آینده، سال سختی برای اقتصاد کشور است، گفت: به دلیل بازی با قیمت نفت خام که توسط مصرف‌کنندگان انجام شده نه تولیدکنندگان درآمدهای نفتی کشور کاهش یافته است به طوریکه دولت توان پرداخت یارانه‌های نقدی را نخواهد داشت.

 معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: البته این موضوع خوب است چرا که می‌توان وابستگی کشور را به درآمدهای نفتی را کاهش داد اما قطعا بین بودجه جاری و سرمایه‌ای کشور عدم تعادل ایجاد خواهد شد. همچنین فشار زیادی بر وزیر نفت برایی بالانس کردن اقتصاد خواهد آمد.  پیوندی با تاکید بر اینکه دولت در بخش پتروشیمی چاره‌ای ندارد جز اینکه زیرساخت‌های مورد نیاز این صنعت را ایجاد کند گفت: بدون ایجاد زیرساخت‌ها جذب سرمایه‌گذار غیرممکن است؛ در ۹۷ درصد رفت و آمدهایی که برای حضور در طرح‌های نفتی ایران انجام شد مشکل اساسی آنها نبود زیرساخت بود.

حتی با وجود مزیت خوراک و دادن تخفیف نمی‌توان سرمایه‌گذار جذب کرد مگر اینکه زیرساخت‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی ایجاد شود.  وی با اشاره به اینکه در برنامه سوم و چهارم توسعه صنعت پتروشیمی به دلیل ایجاد زیرساخت‌ها توسعه یافت یادآور شد: کبوتر هم برای نشستن روی زمین دانه لازم دارد.  معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه صنعت پتروشیمی کشور می‌تواند اقتصاد کشور را به اوج برساند، گفت: این موضوع به دلیل وابستگی سایر صنایع به صنعت پتروشیمی است.  پیوندی با تاکید بر اینکه باید هولدینگ‌های پتروشیمی با یکدیگر ادغام شوند، گفت: این ادغام باید تا جایی صورت گیرد که در نهایت آنها در قالب یک ام پی سی جدید فعالیت کنند.

 وی با اشاره به اینکه برخی از طرح‌های خوراک‌سازی به هولدینگ‌ها واگذار شده است، گفت: به این هولدینگ‌ها توصیه می‌کنیم این طرح‌ها را در اولویت کاری خود قرار دهند.  معاون وزیر: ۴ چالش صنعت پتروشیمی بعد از واگذاری  به گزارش تسنیم، عباس شعری‌مقدم مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به اینکه با تغییر ماموریت این شرکت‌ استراتژی‌ها، برنامه ها و اهداف آن نیز تغییر کرده است، گفت: در حال حاضر شرکت ملی صنایع پتروشیمی به دلیل خصوصی‌سازی در گذشته با ۴ چالش مواجه است.

  وی با اشاره به قوانین دست و پاگیر در کشور گفت: چگونه می‌توان در چارچوب چنین قوانینی به توسعه صنعت سرعت داد؟  شعری مقدم با اشاره به اینکه در گذشته دولت زیرساخت‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی را ایجاد می‌کرد گفت: در حال حاضر باید بتوانیم بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در بخش ایجاد زیرساخت‌ها تشویق کنیم.

 وی یکی دیگر از چالش‌های صنعت پتروشیمی را تعارض وظایف امور پتروشیمی در وزارت نفت و مدیر عاملی شرکت ملی صنعت پتروشیمی دانست و گفت: چگونه یک شرکت توسعه‌ای می‌تواند وظایف دولتی را نیز برعهده داشته باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *