moghimi 1

کاهش ارزبری تولید در ایران خودرو

تصویر روز: مدیرعامل گرو صنعتی ایران خودرو گفت: در سال جهش تولید ۲۱پروژه داخلی‌سازی قطعات با فن‌آوری بالا را در دستور کارداریم که با تحقق آن ۱۷۳میلیون یورو کاهش ارزبری محقق خواهد شد.

 فرشاد مقیمی در جلسه ستاد ساخت ایران خودرو که با حضور مدیران وزارت صمت، مدیران شرکت‌های قطعه‌ساز و دانش‌بنیان‌ها برگزار شد، گفت: این تعداد پروژه برای داخلی‌سازی قطعات، نیازمند 6هزار و 420میلیارد ریال (سرمایه گذاری ریالی )و 15 میلیون یورو (سرمایه‌گذاری ارزی )است.

وی افزود:این 21 پروژه از جمله قطعاتی است که دارای ارزبری بالا هستند که برای اولین بار در تاریخ صنعت خودرو ، داخلی سازی آنها در دستور کار ایران خودرو قرار گرفته که با تحقق این امر جهشی در بومی سازی قطعات انجام می شود.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو برای تامین سرمایه مورد نیاز برای داخلی سازی این قطعات گفت : نیمی از سرمایه گذاری مورد نیاز، از محل مطالبات قطعه سازان قابل تامین است، نیمی دیگر را نیز وزارت صمت در قالب وام بلند مدت و با نرخ سود پایین تامین کند.

مقیمی پیشنهاد کرد : برای تامین سرمایه می توان از سرمایه های مردمی در قالب طرح سرمایه گذاری در خودکفایی قطعات استفاده کرد و به ساپکو ماموریت داد تا این طرح را بررسی و عملیاتی کند.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به شعار سال99 با عنوان جهش تولید گفت: صنعت خودرو هیچ خط قرمزی برای خودکفایی قطعات ندارد و تمرکز بر نوآوری و فن‌آوری در توسعه خودکفایی با جدیت دنبال می‌شود.

وی درخصوص الزامات و نیازمندی‌های ساخت داخل درسال جهش تولید خاطرنشان کرد: تامین منابع مالی مورد نیاز سازندگان برای ساخت داخل از طریق بانک‌ها، صندوق‌ها،قوانین و تبصره‌های مرتبط با حمایت مالی تولید و همکاری تامین‌کنندگان مواد اولیه در ساخت داخل صنایع بالادستی، افزایش تعرفه و حقوق گمرکی قطعات و مجموعه‌های داخلی‌سازی شده و تسهیل در واردات ماشین آلات مورد نیاز خطوط تولید از مهم‌ترین الزامات ساخت داخل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *