محمدرضا فرجی

فرجی: حق اصناف در بانک ها تضييع می شود

تمام تلاش ما اين است که بانک اصناف تاسيس شود؛ چرا که حق اصناف در بانک ها تضييع مي شود

تصویر روز ـ نايب رئيس دوم اتاق اصناف تهران در رابطه با تاسيس بانک اصناف گفت: موضوع تاسيس بانک اصناف مربوط به حدود 10 سال پيش است که مسکوت مانده بود تا مدتي قبل که جلسه‌اي با حضور وزير کشور در اتاق اصناف تهران برگزار شد و اين موضوع را بيان کردم.

محمدرضا فرجي تهراني با اشاره به مخالفت هاي بانک مرکزي در اين موضوع اظهار داشت: بانک مرکزي با تاسيس هر بانک خصوصي جديدي مخالف است؛ اما تصور من اين است که اصناف بايد براي خود بانکي داشته باشند؛ چرا که بيشترين سود بانک در جهت گردش حساب جاري است که بانک ها سودي براي آن پرداخت نمي کنند.

بانک مرکزي اين اجازه را نميدهد؛ اما قرار بر اين شد که پيگيري ها از سوي اتاق اصناف تهران ادامه داشته باشد. اين در حالي است که بانک ها سود اصلي خود را ازگردش حساب سود جاري مي برند که بيشترين آن متعلق به اصناف است و بانک ها از اين سود استفاده مي کنند. اما در عين حال يک هزارم تسهيلات بانک ها نيز به اصناف تعلق نمي گيرد.

فرجي در ادامه اظهار داشت: تمام تلاش ما اين است که بانک اصناف تاسيس شود؛ چرا که حق اصناف در بانک ها تضييع مي شود. اين در حالي است که بيشترين سود و گردش مالي بانک ها مربوط به اصناف است. اميدواريم اين اتفاق هر چه زودتر براي کشور رخ دهد چرا که تنها منفعت اصناف در کار نيست.

هدف اصلي چيست؟

نايب رئيس دوم اتاق اصناف تهران در پايان با بيان هدف اصلي از تاسيس بانک اصناف افزود: بانک هاي دولتي هيچ تسهيلات ويژه اي براي اصناف ندارند و بانک هاي خصوصي نيز گاهي موجب دل نگراني صاحبان سرمايه مي شود. در نتيجه هدف اصلي از تاسيس بانک اصناف اين است که اصناف سهام دار بانک خود باشند. در نتيجه اينگونه صاحب امتياز بانک يک شخص نيست که موجب نگراني صاحبان سرمايه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *