جهانگیری بخش بخار نیروگاه تابان را افتتاح کرد

تصویر روز : بخش بخار نیروگاه خصوصی سیکل ترکیبی تابان به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات با حضور معاون اول رییس جمهور به بهره برداری رسید.
دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در جریان سفر به استان یزد ضمن افتتاح واحد بخار فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی تابان، از اتاق کنترل و بخش های مختلف این نیروگاه بازدید کرد.
به گزارش تصویر روز، معاون اول رییس جمهور در آیین بهره برداری از بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی تابان با اشاره به توانمندی متخصصین و مهندسین صنعت برق کشورمان در ساخت و اداره نیروگاه ها گفت: ایران قادر است به هاب بزرگ تولید برق منطقه تبدیل شود و برق مورد نیاز کشورهای اطراف را تامین کند.
وی مردم استان یزد را مردمی انقلابی و مومن توصیف کرد و گفت: مردم این استان می توانند در خیلی از موضوعات برای مردم کشور الگو باشند.
دکتر جهانگیری با تبریک ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار امیدواری کرد بتوانیم آرمان های انقلاب نظیر عدالت، آزادی،‌استقلال،‌ مردم سالاری و استقرار نظامی مبتنی بر احکام الهی را محقق کنیم.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در گوشه و کنار کشور کارهای بزرگی در حال انجام است و سرعت توسعه در کشور بالا رفته گفت: خوشبختانه بخش خصوصی فعالانه به صحنه آمده است و در حال کار و تلاش است.
وی از برنامه ریزی دولت برای زمینه سازی و مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی در اجرای طرح ها و پروژه ها در قالب بودجه سال ۹۷ کل کشور خبر داد و گفت: دولت تدابیری اندیشیده است تا با استفاده از منابع مالی صندوق توسعه ملی، منابع نظام بانکی و نیز منابع دولت جمعاً حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح ها اختصاص دهد و بخش خصوصی مسئولیت اجرا و مالکیت این طرح ها را بپذیرد تا شاهد حضور هر چه پر رنگ تر بخش خصوصی باشیم.
دکتر جهانگیری در ادامه با اشاره به دستاوردهای کشور در صنعت برق گفت: تا پیش از انقلاب اسلامی جمعاً ۷ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در کشور وجود داشت که البته توسط خارجی ها نصب شده بود اما امروز با افزایش توانمندی مهندسین کشور، طراحی و ساخت نیروگاه بصورت صد در صد در داخل کشور انجام می شود و در حال حاضر ۷۸ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی در کشور وجود دارد.
معاون اول رییس جمهور افزود: یکی از بخش های مهم صدور خدمات فنی و مهندسی مربوط به صنعت برق کشور است به گونه ای که شرکت های ایرانی در مناقصات ساخت نیروگاه در کشورهای مختلف برنده می شوند و در این کشورها نیروگاه احداث می کند.
وی از اتصال شبکه های برق کشور به کشورهای اطراف نظیر افغانستان،‌عراق،‌ ارمنستان و ترکیه خبر داد و گفت: زمانی که نیاز داخلی کشور حاد نباشد می توانیم برق مورد نیاز این کشورها را از طریق شبکه های ایجاد شده تامین کنیم.
دکتر جهانگیری ادامه داد: صنعت برق کشور امروز به نقطه ای رسیده که با همه کشورهای اطراف ارتباط داریم و تبادلات انرژی میان ایران و این کشورها انجام شود.
معاون اول رییس جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست، یکی از دستاوردهای صنعت برق کشور را تولید برق با رعایت مسائل زیست محیطی دانست و اظهار داشت: معمولاً‌ نیروگاه ها در نزدیکی شهرها که کانون های اصلی مصرف هستند احداث می شوند و اگر سوخت این نیروگاه ها سوختی غیر از گاز باشد شاهد آلایندگی و آسیب به محیط زیست شهر ها هستیم.
وی اضافه کرد: در دولت یازدهم تقریباً سوخت کل نیروگاه های حساس کشور از گازوئیل و مازوت به گاز تغییر کرد ضمن آنکه وزارت نفت گاز مورد نیاز این نیروگاه ها را بصورت رایگان تامین می کند.
دکتر جهانگیری با اشاره به نقش پراهمیت بخش خصوصی در صنعت برق کشور، گفت: با اطمینان به بخش خصوصی می گویم که مطالبات شما از دولت پرداخت خواهد شد و دولت به تعهدات خود پایبند است.
معاون اول رییس جمهور گفت: یکی از اقداماتی که باید در صنعت برق به آن توجه کنیم این است که باید به سمت انرژی های پاک برویم و این موضوعی است که از جهت گیری های اصلی دولت است.
وی با اشاره به افتتاح نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در یزد گفت: دولت این سیاست را بصورت جدی دنبال می کند و در همین راستا از بخش خصوصی که نیروگاه خورشیدی احداث می کند،‌ هر کیلو وات برق را ۳۷۰ تومان خریداری کرده و با قیمت هر کیلو وات ۴۰ تومان در اختیار مردم قرار می دهد چرا که این انرژی انرژی پاک، تجدید پذیر و ماندگار است.
دکتر جهانگیری ادامه داد: ایران از ظرفیت های فراوانی برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی برخوردار است و لازم است که وزارت نیرو برنامه ریزی لازم را در این زمینه انجام دهد تا قیمت تمام شده انرژی خورشیدی کاهش پیدا کند.
در این مراسم وزیر نیرو هم در سخنانی با بیان اینکه ظرفیت نصب شده برق در سال ۵۷ حدود ۷ هزار مگاوات بود گفت: این ظرفیت در حال حاضر به ۷۸ هزار مگاوات ارتقا یافته است.
دکتر اردکانیان گزارشی از دستاوردهای صنعت آب و برق کشور در سالهای اخیر ارائه کرد و گفت: در ابتدای انقلاب ۷۴ درصد جمعیت ۳۵ میلیون نفری کشور تحت پوشش استفاده از آب شرب سالم بوده اند که امروز علی رغم افزایش جمعیت،‌میزان پوشش به ۹۹٫۴ درصد ارتقا پیدا کرده است.
نیروگاه خصوصی سیکل ترکیبی تابان در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار و در ۲۵ کیلومتری شمال غرب یزد احداث شده است.
این نیروگاه با ظرفیت اسمی ۵۰۰ مگاوات در دو فاز طراحی شده و هدف از اجرای آن تامین بخشی از تقاضای شبکه سراسری برق کشور و رفع نیاز برق صنایع انرژی بر منطقه از جمله صنایع فولاد است.
هم اکنون فاز نخست نیروگاه شامل یک بلوک سیکل ترکیبی با ظرفیت ۴۸۴ مگاوات و با سرمایه گذاری بیش از ۱۴ هزار میلیارد ریال که واحد بخار این نیروگاه نیز با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات توسط معاون اول رییس جمهور به بهره برداری رسید.
در زمان احداث نیروگاه قریب ۸۰۰ فرصت شغلی مستقیم ایجاد شده که پس از بهره برداری کامل نیز بیش از ۱۱۰نفر مشغول به کار خواهند شد.

  • arvandguarantee
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *