نهاوندیان:سوداگران ارز متضرر می شوند

تصویر روز: معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: اقتصاد ایران بسیار بزرگتر از این است که با سخنرانی و صحبت یک مسئول دولت دیگر، تاثیر پذیرد.
به گزارش خبرگزاری صداو سیما محمد نهاوندیان در حاشیه جلسه هیئت دولت افزود: ما به طور روز افزون مناسباتمان با اقتصاد جهانی در حال افزایش بوده و این موضع گیری های ناسنجیده و نا بخرادانه ای که دولت جدید آمریکا اتخاذ کرده باعث شده دیگران در جهان از جمله اتحادیه اروپا علاقمندتر شدند به همکاری نزدیک تر با ایران که اظهارات آنها را می بینید.
وی با بیان اینکه صف حامیان ایران منسجم تر و صف حامیان آمریکا بسیار کمتر و آمریکا منزوی تر در این موضع خود شده است، خاطر نشان کرد: به این جهت فرصت افزایش و تغییرات مناسبات اقتصادی ایران با دیگر کشورهای جهان بیش از گذشته شده است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور در ادامه گفت: با توجه به اتخاذ سیاست های اقتصاد مقاومتی ما الان در شرایط بسیار بهتر از گذشته ایستاده ایم و روی پای خود هستیم، مثلا امروز ذخیره کالاهای اساسی را نسبت به سال ۹۲ مقایسه کنیم می بینیم شرایط بهتر شده است.
نهاوندیان با اشاره به میزان تولیدات ، نرخ رشد و پایین آمدن تورم افزود: در مجموع شرایط اقتصادی ایران از درجه بسیار بالاتری در تاب آوری و ایستادگی قرار دارد.
وی اظهار داشت: تاثیرات اینگونه لفاظی ها را خیلی جدی نمی بینم و به انسجام ملت ما و در صحنه بودن فعالان اقتصادی کاملا بستگی دارد و هر کسی که در هر جایی است می تواند نقش آفرین باشد و یک بار دیگر ما از این امتحان سرافراز بیرون خواهیم آمد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره برجام گفت: امروز رئیس جمهور در هیئت دولت گفت، برجام الان یک آزمونی شده در صحنه جهانی و آن دولتی که یاغیانه مقررات بین المللی را زیر پا می گذارد معلوم میشود که کیست و آن کشور و ملتی و دولتی که احترام بین المللی به سوی خودش جلب کرده و مورد حمایت همه کشورهای جهان به استثناء یکی دو کشور ، ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به وضعیت ارز در این چند روز گفت: یکی از توفیقاتی که در این سه چهار سال اخیر به دست آمده کاهش این التهابات و نوسانات در بازار ارز بود و آرامش عمومی در سطح قیمت ها و تورم حاصل شد و این یک رویکرد استراتژیک اقتصادی دولت بوده و این رویکرد ادامه پیدا خواهد کرد.
وی با بیان اینکه بعضی از نوسانات ارز تحت تاثیر بعضی از عوامل اقتصادی و روانی است افزود: در سال ۹۵ ما یک حرکت رو به بالایی را داشتیم اما بعد این جبران شد و کسانی که سوداگرانه در این بازار آمده بودند متحمل زیان هایی شدند .
نهاوندیان گفت: سیاست ارزی دولت تغییری نکرده و سیاست ارزی دولت ، شناور و مدیریت شده است و آنچه که به صلاح اقتصاد کشور است حفظ ثبات اقتصادی است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: با توجه به پایین آمدن نرخ تورم داخلی که مورد تایید کارشناسان هم است و با توجه به تورم خارجی باید این مدیریت صورت بگیرد و در قانون برنامه توسعه هم مورد تصویب قرار گرفته بود و همین سیاست ادامه پیدا خواهد کرد و طبعاً فعالان اقتصادی هم که سابقه دارتر هستند بلندمدت نگاه می کنند.
وی افزود: بعضی از شتابزدگی های کوتاه مدت ممکن است به ضرر سوداگران منجر شود .
محمد نهاوندیان در پایان گفت: بانک مرکزی در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و با توجه به گشایش های بعد از برجام می توان با اطمینان پیش بینی کرد که آرامش در بازار ارز ادامه خواهد داشت.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    2 × پنج =