• New title for a=>html, img=>alt
 • نامه به روحانی برای افزایش وام مسکن روستایی

  تصویر روز : رئیس کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس در نامه ای به رئیس جمهور ضمن ارسال گزارش این کمیته در خصوص نوسازی مسکن روستایی، افزایش تسهیلات نوسازی و بهسازی به ۳۰ میلیون تومان را پیشنهاد کرد.
  به گزارش ایبِنا، رحیم زارع در این نامه از عدم اجرای قانون و مقاوم سازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی در کشور گفت و بیان کرد  که در این شرایط، جان ۱۳ میلیون روستایی در خطر خواهد بود.

  در نامه زارع به رئیس جمهور آمده است: در حال حاضر از حدود ۵.۳ میلیون واحد مسکن روستایی در کشور، حدود ۳.۲ میلیون واحد در شرایط غیرمقاوم هستند و نیاز به نوسازی و بهسازی دارند. عدم اقدام در این زمینه، منجر به خسارات جبران ناپذیری خواهد شد که در زلزله اخیر کرمانشاه مشهود بود؛ تا جایی که تمامی واحدهای غیرمقاوم در روستاهای تحت تاثیر زلزله، تخریب گردید. بنابراین جان ۱۳ میلیون روستایی ساکن در واحدهای غیرمقاوم در خطر است و لازم است در این زمینه اقدام فوری انجام شود.

  در ادامه آمده است: با وجود تصویب ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه و تکلیف دولت طبق آن برای بهسازی و نوسازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی، آمار این حوزه در ۵ سال اخیر به ۶۰ هزار واحد کاهش یافته و در سال جاری نیز، هیچ سهمیه‌ای برای نوسازی ابلاغ نشده است. در واقع کماکان سهمیه های سال گذشته در حال ابلاغ است که آن نیز با کندی پیش می رود.

  زارع در این نامه افزوده است: بر این اساس و با توجه به اینکه نوسازی و بهسازی مسکن روستایی علاوه بر افزایش امنیت زندگی در روستا، زمینه ایجاد ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار شغل پایدار را فراهم می کند، ضروری است تسهیلات مسکن روستایی از ۲۰۰ میلیون ریال به ۳۰۰ میلیون ریال افزایش یابد و علاوه بر یارانه سود، از بازپرداخت اقساط مسکن مهر نیز در اعطای تسهیلات استفاده شود. همچنین لازم است شرایط اعطای این تسهیلات به روستائیان تسهیل شود.

  در پایان آمده است: به پیوست گزارش تهیه شده در کمیته اقتصاد مقاومتی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تحت عنوان «نوسازی مسکن روستایی؛ چشم انداز اشتغالزایی و امنیت زندگی در روستا» و همچنین مستند کوتاه تهیه شده در این زمینه از زلزله استان کرمانشاه و آثار آن و در خواست های مردم، تقدیم می‌شود. امید است که دولت با همکاری مجلس شورای اسلامی هر چه سریعتر در این زمینه اقدام مقتضی را انجام دهد.

 • ارسال نظر

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  19 − پانزده =