تجارت اروپا با آمریکا ۳۰ برابر بیشتر از ایران است

تصویر روز: تحلیلگران با اشاره به تجارت ۳۰ برابری اتحادیه اروپا با آمریکا در مقایسه با ایران معتقدند کشورهای اروپایی چنانچه فقط ملاحظات اقتصادی را مد نظر قرار دهند از ایران در برابر تحریم های آمریکا پیشتیبانی نخواهند کرد و برجامی بدون آمریکا قابل تصور نیست.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آمار منتشر شده در پایگاه خبری کمیسیون اروپا نشان می دهد مبادلات تجاری ایران و اروپا در سال ۲۰۱۷ با رشد ۵۳ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده و به ۲۱ میلیارد یورو رسیده است. مبادلات تجاری دو طرف در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۱۳٫۷ میلیارد یورو اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش واردات اروپا از ایران در سال ۲۰۱۷ با رشد ۸۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۶ مواجه شده و به ۱۰٫۲ میلیارد یورو رسیده است. صادرات اروپا به ایران نیز در این سال با رشد ۳۱ درصدی به ۱۰٫۸ میلیارد یورو رسیده است. اروپا در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۵٫۵ میلیارد یورو کالا از ایران وارد و ۸٫۲ میلیارد یورو کالا به ایران صادر کرده بود.

تراز تجاری دو طرف در سال ۲۰۱۷ به میزان ۶۰۰ میلیون یورو به نفع اتحادیه اروپا بوده است.

بر اساس آمارهای یورو استات تجارت اتحادیه اروپا با ایران در مقایسه با تجارت این اتحادیه با آمریکا رقم قابل توجهی نیست. در حالی که ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲۱ میلیارد یورو تجارت با اتحادیه اروپا داشته است تجارت اتحادیه اروپا با آمریکا در همین سال ۳۰ برابر تجارت با ایران یعنی ۶۳۲ میلیارد یورو بوده است. به علاوه تراز تجاری دو طرف به میزان ۱۱۹ میلیارد یورو به نفع اتحادیه اروپا بوده است.

با توجه به این موضوع، تحلیلگران معتقدند حال که آمریکا از توافق هسته ای با ایران خارج شده است کشورهای اروپایی چنانچه فقط ملاحظات اقتصادی را مد نظر قرار دهند از ایران در برابر تحریم های آمریکا پیشتیبانی نخواهند کرد و برجامی بدون آمریکا قابل تصور نیست.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    15 + دوازده =