دفتر بازرگانی سوئد در ایران افتتاح می شود

تصویر روز: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: امیدواریم در آینده ای نزدیک دفتر بازرگانی و تجاری سوئد در تهران افتتاح شود که این افتتاح می تواند در توسعه همکاری های دو کشور بسیار تاثیرگذار باشد.

افتتاح دفتر بازرگانی سوئد در ایران، روابط دو کشور را توسعه می دهدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمود واعظی در دیدار خانم لین دی وزیر امور اتحادیه اروپا و بازرگانی سوئد افزود: حجم همکاری های تجاری ایران و سوئد هم اکنون ۲۵۰ میلیون یورو است که با توجه به توانایی های دو کشور زمینه های مناسبی برای افزایش آن وجود دارد .
وی گفت: همکاری های شرکت های خصوصی ایرانی و سوئدی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند این حجم روابط را به سرعت افزایش دهد.
واعظی با اشاره به امضاء یادداشت تفاهم تضمین سرمایه گذاری های متقابل میان ایران و سوئد در سال ۲۰۱۶ تاکید کرد: این یادداشت تفاهم به میزان ۱۰۰ میلیون یورو تضمین کننده سرمایه گذاری های متقابل است و ما می توانیم تا دوبرابر آن را افزایش دهیم .
وی تصریح کرد: شرکت های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می توانند بخش قابل توجهی از این یادداشت تفاهم را به خود اختصاص دهند .
وزیر ارتباطات گفت: برای همکاری با شرکت های سوئدی بسیار مصمم هستیم و امیدواریم با استفاده از خطوط اعتباری در نظر گرفته شده روابط دو کشور بخصوص در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات توسعه یابد.
واعظی درباره زمینه های همکاری میان ایران و سوئد افزود: در حوزه های دولت الکترونیک و پست مایلیم روابط دو کشور را توسعه دهیم.
وی همچنین گفت: پست بانک به عنوان بانک تخصصی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات امکان همکاری با دو بانک سوئدی در زمینه کارگزاری دارد و امیدواریم این همکاری در آینده نزدیک ایجاد شود.
در این دیدار وزیر امور اتحادیه اروپا و بازرگانی سوئد نیز با اشاره به حضور جمعیت قابل توجه ایرانیان در این کشور گفت: یک درصد از جمعیت سوئد را ایرانیان تشکیل می دهند و ما هم اکنون ۷ نماینده مجلس و یک وزیر ایرانی تبار در سوئد داریم که از این ظرفیت می توان در توسعه همکاری های دو کشور استفاده کرد.
خانم لین دی افزود: همکاری دو کشور در حوزه الکترونیک به دلیل توسعه استفاده از فضای مجازی بخصوص در زمینه تلفن همراه زمینه مناسبی برای همکاری دو کشور خواهد بود .
وی همچنین با اشاره به حضور یکصد ساله شرکت سوئدی اریکسون در ایران گفت: اریکسون ۴ دفتر فعال در ایران دارد که بیش از ۵۰۰ نفر از جوانان متخصص ایرانی در آن مشغول به فعالیت هستند و در این زمینه می توانیم فعالیت بیشتری داشته باشیم.

تمرکز همکاری های ایران و سوئد از روی انتقال دانش فنی است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: هم اکنون تمرکز روابط ایران و سوئد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات روی انتقال دانش فنی به ایران است و تلاش داریم با فعال کردن خط اعتباری میان دو کشور این انتقال به خوبی انجام شود .
محمود واعظی پس از دیدار با خانم لیندی وزیر امور اتحادیه اروپا و بازرگانی سوئد به خبرنگاران افزود: از یک سال گذشته روابط دو کشور در حال گسترش بوده است و سفر نخست وزیر و هیئت همراه سوئد به ایران می تواند در توسعه این روابط تاثیرگذار باشد .
وی با اشاره به اینکه سفر نخست وزیر سوئد به ایران اولین سفر نخست وزیر این کشور پس از پیروزی انقلاب است تاکید کرد : فضای بسیار خوبی برای همکاری های دو کشور وجود دارد و امیدواریم حجم ۲۵۰ میلیون یورویی روابط اقتصادی میان دو کشور توسعه یابد .
وزیر ارتباطات با اشاره به فعالیت های شرکت سوئدی اریکسون در ایران گفت: این شرکت حتی در شرایط تحریمی نیز ایران را ترک نکرد و هم اکنون نیز در چهار دفتر فعال اریکسون در ایران حدود ۵۰۰ نفر درحال فعالیت هستند .
واعظی همچنین با اشاره به حضور صد هزار ایرانی در سوئد افزود: در میان ایرانیان هفت نماینده مجلس ، یک وزیر و چند شهردار سوئدی ایرانی هستند و این زمینه می تواند در توسعه همکاری های دو کشور موثر باشد و حتی منجر به صادرات کالاهای ایرانی به سوئد شود .
وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر اظهارات ترامپ بر روابط ایران با کشورهای اروپایی گفت : سفر مقامات اروپایی به ایران بخصوص هیئت عالی رتبه سوئدی پس از اظهارات ترامپ صورت گرفته است و این نشان می دهد این اظهارات بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است .
واعظی گفت : در هیئت سوئدی به ریاست نخست وزیر این کشور نمایندگان ۵۰ شرکت بزرگ این کشور حضور دارند و این نشان می دهد که سوئد برای همکاری با ایران مصمم است .
وی افزود : برجام یک توافقنامه بین المللی است و اظهارات ترامپ درباره این قرارداد از طرف کشورهای دیگر ۱+۵ رد شده است .  واعظی تاکید کرد : اظهارات ترامپ تنها باعث خواهد شد آمریکا در انزوای بیشتری قرار بگیرد .

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    2 + 1 =