برخورد با باشگاه‌های بدهکار فوتبال

تصویر روز: پس از چند بار ناکامی در برخورد با باشگاه‌های بدهکار، فدراسیون فوتبال بار دیگر عزم خود را برای این موضوع جزم کرده اما سؤال این است که این بار به نتیجه می‌رسد یا باز هم شاهد کدخدامنشی و ریش‌سفیدی خواهیم بود.

به گزارش تسنیم، بازهم صحبت از برخورد با باشگاه‌های بدهکار به میان آمده است. برخوردی جدی و قانونی و یکی از مهم‌ترین کارها نیز جلوگیری از نقل و انتقالات این باشگاه‌های بدهکار است. این بار علیرضا اسدی به عنوان دبیرکل فدراسیون فوتبال به حیدر بهاروند، سرپرست سازمان لیگ نامه‌ای ارسال کرده تا برخوردی جدی با باشگاه‌های بدهکار صورت بگیرد و نوع برخورد را در هفت بند اساسی توضیح داده است.

در نامه علیرضا اسدی دبیر فدراسیون فوتبال به حیدر بهاروند سرپرست سازمان لیگ فوتبال آمده است که پیرو برگزاری نشست کارگروه بررسی وضعیت باشگاه‌های بدهکار با حضور رئیس فدراسیون و ارکان قضایی و دیگر بخش‌های ذیربط، اقدامات اجرایی برگرفته از کارگروه فوق به تایید رئیس فدراسیون فوتبال رسیده و موارد زیر جهت اجرا ابلاغ می‌شود:

۱-ایجاد دبیرخانه دائمی جهت تهیه لیست مستمر بدهکاران و به روز کردن اقدامات و اخطارهای ابلاغی.
۲-تهیه لیست دقیق باشگاه‌های بدهکار و لیست بستانکاران و به روز کردن آن توسط کمیته انضباطی.
۳-اجرای آرا در نیم فصل آتی نقل و انتقالات حتما عملی شود.
۴-تیم‌های بدهکار در صورتی اجازه نقل و انتقال در نیم فصل را دارند که حداقل ۱۰ درصد بدهی‌های خود را با نظر کمیته انضباطی تسویه کنند و همچنین معادل مبلغ اسمی مندرج در قراردادهای جدید را جهت تسویه استهلاک بدهی‌های خود تادیه کنند.
۵-برای شروع فصل جدید نیز باشگاه‌های بدهکاری که از قبل از تاریخ ۱۵ مرداد ماه ۹۵ محکومیت یافته‌اند، حق فعالیت و هرگونه نقل وانتقالات را نداشته باشند.
۶-از شروع فصل جدید مطابق آیین نامه انضباطی، راهکارهای قانونی کسر امتیاز برای اجرای دادنامه های بعد از تاریخ ۲۵ مرداد ماه ۹۳ اعمال شود(در این خصوص پیشنهاد ارائه شود)
۷-از نیم فصل ۹۶-۹۵ باشگاه‌های بدهکار اجازه ثبت بازیکن خارجی نداشته باشند(با نظر کمیته انضباطی)

این اتفاق بسیار خوبی است که باید زودتر از اینها انجام می‌شد. فدراسیون فوتبال به خصوص در زمان ریاست علی کفاشیان بارها از اینگونه نامه‌ها منتشر و ابلاغ کرد که بخشی از آنها نیز خطاب به مهدی تاج در زمان ریاستش در سازمان لیگ بود، اما برخوردی با تیم‌های بدهکار صورت نگرفت و وقتی مسئله جلوگیری از نقل و انتقال باشگاه‌های بدهکار به میان آمد، موضوع با ریش سفیدی یا دور زدن قانون ختم به خیر شد. وقتی هم برخوردی جدی صورت نگرفت، تیم‌های بدهکار، بدهکارتر شدند و بدهی روی بدهی تلنبار شد. زمانی که سازمان لیگ می‌توانست با درآمد خوبی که باشگاه‌ها از زمینه تبلیغات محیطی داشت، با آرای کمیته انضباطی بخشی از بدهی باشگاه‌ها را تسویه کند این کار را صورت نداد و حالا وضعیت بُغرنج شده است. وضعیتی که در این روزهای بد اقتصادی حسابی گلوی باشگاه‌ها را می‌فشارد و نفس کشیدن را برای آنها سخت کرده است.

فدراسیون فوتبال به ریاست مهدی تاج این بار به گونه‌ای دستور برخورد جدی با تیم‌های بدهکار را داده که مشخص نیست آیا باشگاه‌ها می‌توانند بدون داشتن درآمد کافی با طلبکاران خود تسویه کنند یا نه. این مسئله مهم هم به میان می‌آید باشگاه‌هایی که در این زمینه به ریش سفیدی فدراسیون یا سازمان لیگ و حتی دور زدن قانون عادت کرده‌اند، آیا این بار دستور فدراسیون را جدی خواهند گرفت یا اینگونه می‌پندارند که بازهم موضوع با ریش سفیدی حل خواهد شد. آیا اصلاً این باشگاه‌های آهی در بساط دارند که بخواهند کاری کنند یا طلبکاران همچنان باید منتظر باشند و در صورت صاف نشدن بدهی‌ها این باشگاه‌ها در انجام امور اولیه هم دچار مشکل خواهند شد.

برخورد قانونی فدراسیون فوتبال بسیار خوب است و هرچند فدراسیون در زمان ریاست علی کفاشیان و سازمان لیگ در زمان ریاست مهدی تاج در زمینه برخورد با بدهکاران ناکام بودند، این بار یک برخورد جدی‌تر می‌تواند رفتن به راهی جدید برای تحولی اساسی در امور اقتصادی باشگاه‌ها باشد. شاید این بار ضرب المثل «مرگ یک بار، شیون هم یک بار» به خوبی بتواند به کار فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بیاید که یک بار برای همیشه برخوردی جدی با باشگاه‌ها کنند. باشگاه‌هایی که بدون پیش‌بینی وضعیت اقتصادی خود قراردادهای چند صد میلیونی و چند میلیاردی با بازیکن‌ها می‌بستند و وقتی زمان تسویه حساب می‌شد، پولی در حساب نداشتند. با این شرایط وقتی برخورد جدی صورت بگیرد، باشگاه‌ها نیز کمی با فکرتر پیش می‌روند و قراردادهای بازیکنان و مربیان را طوری می‌بندند که در آینده دچار مشکل نشوند. به طور طبیعی اگر باشگاه‌های ما به جیب‌شان نگاه می‌کردند و بازیکن می‌خریدند، هیچگاه چنین مشکلی به وجود نمی‌آمد کار به فیفا و کسر امتیاز و دردسرهای فراوان که هر چند وقت یک بار خبرهای آن منتشر می‌شود، نمی‌کشید.

اکنون از مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال به عنوان متولی فوتبال، علیرضا اسدی، دبیرکل فدراسیون به عنوان مسئول اجرایی فوتبال و حیدر بهاروند، سرپرست سازمان لیگ به عنوان مسئول اصلی برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال و مسئول مستقیم باشگاه‌ها این انتظار می‌رود که تمام توان خود را برای پایان دادن به ماجرای باشگاه‌های بدهکار بگذارند تا بدهی‌های سرسام آور و دعواهای پولکی این فوتبال به پایان برسد.

It's only fair to share...Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on FacebookPrint this pageEmail this to someone
  • arvandguarantee
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    20 + پنج =