ایران از قطر ۱۰۰ میلیون مترمکعب سبقت می‌گیرد

تصویر روز : با بهره برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی در سال ۹۷، ایران برای نخستین بار در تولید روزانه گاز این میدان مشترک از قطر سبقت می گیرد و تولید میعانات گازی هم به ۱٫۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد.
 
پس از بهره برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی در اوایل سال جاری، ظرفیت تولید گاز طبیعی ایران در این میدان مشترک با قطر به حدود ۵۷۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافت و ایران از نظر تولید روزانه گاز به نقطه سر به سر با قطر رسید.

بر این اساس بهره برداری از پنج فاز جدید شامل فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی هم که در سال ۸۹ توسعه آنها آغاز شده بود، در دستور ایران قرار گرفته و پیش‌بینی می شود با راه اندازی این پنج فاز جدید در سال ۹۷ ظرفیت تولید روزانه گاز طبیعی ایران حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یابد.

به عبارت ساده‌تر با بهره برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی در مجموع ظرفیت تولید گاز ایران از میدان پارس جنوبی به مرز ۷۲۰ میلیون مترمکعب در روز می رسد که ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون مترمکعب بیش از ظرفیت فعلی تولید و برداشت روزانه گاز قطر در این حوزه مشترک بوده و عملا پیش‌بینی می‌شود سال آینده ایران سبقتی معادل ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون مترمکعبی از قطر در برداشت روزانه گاز بگیرد.

همزمان با افزایش ظرفیت تولید گاز طبیعی، با بهره برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی ظرفیت تولید سایر محصولات کلیدی و استراتژیک گازی ایران هم افزایش قابل توجهی می‌یابد به طوری که با راه اندازی این مگا پروژه‌ها ظرفیت تولید میعانات گازی، گازمایع، گوگرد و اتان به عنوان خوراک پتروشیمی با افزایش روبرو خواهد شد.

 پس از بهره برداری از پنج فاز ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز متان به ۵۷۰ میلیون مترمکعب در روز، میعانات گازی به ۸۷۵ هزار بشکه در روز، گوگرد به سه هزار و ۷۵۰ تن در روز و گاز مایع به هفت میلیون و ۹۰۰ هزار تن در روز افزایش یافت.

در عین حال با بهره برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی تا سال ۹۷ شامل طرح توسعه فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی در مجموع به طور متوسط روزانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز متان، ۲۲۵ هزار بشکه میعانات گازی، یک هزار و ۲۰۰ تن گوگرد، سالانه سه میلیون تن اتان و سه میلیون و ۱۵۰ هزار تن گازمایع شامل پروپان و بوتان به ظرفیت تولید کشور افزوده خواهد شد.

در مجموع با بهره برداری از این پنج فاز جدید ظرفیت تولید میعانات گازی ایران برای نخستین بار در حوزه پارس جنوبی از مرز یک میلیون بشکه عبور کرده و به رقم بی سباقه یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد می‌رسد.

علاوه بر این ظرفیت تولید گوگرد در پارس جنوبی به چهار میلیون و ۹۵۰ هزار تن در روز و گاز مایع به ۱۱ میلیون تن در سال افزایش می یابد که عملا ایران را به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سه محصول گازی شامل میعانات گازی، گازمایع و گوگرد تبدیل می کند.

*تولید اتان پارس جنوبی ۲ برابر می‌شود

به گزارش فارس، با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی در طول چهار سال گذشته تاکنون، تراز تولید خوراک اتان مورد نیاز مجتمع‌های پتروشیمی در منطقه عسلویه مثبت است و پیش بینی می شود با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و یک طرح جدید استحصال اتان تا سال آینده، این ظرفیت با افزایش بیش از ۵۰ درصدی همراه شود.

امسال با بهره برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی شامل طرح توسعه فازهای ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی در مجموع حدود سه میلیون تن به ظرفیت تولید اتان در پارس جنوبی افزوده شد و هم اکنون ظرفیت تولید این خوراک استراتژیک صنایع پتروشیمی کشور در عسلویه (با احتساب تولید پتروشیمی پارس) به حدود هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال رسیده است.

از سوی دیگر با توجه به برنامه آغاز بهره برداری از پنج فاز جدید پارس جنوبی تا سال ۹۷ شامل طرح توسعه فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی حدود سه میلیون تن دیگر به ظرفیت تولید اتان در عسلویه افزوده می‌شود و با احتساب بهره برداری از طرح جدید استحصال اتان فاز ۱۲ پارس جنوبی و طرح استحصال اتان پتروشیمی بوشهر در مجموع تا پایان سال آینده ظرفیت تولید اتان در بزرگترین هاب تولید گاز ایران از مرز ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن در سال عبور می کند.

طرح توسعه فازهای جدید پارس جنوبی شامل فازهای ۱۳، ۱۴، ۱۹، ۲۰-۲۱، و ۲۲-۲۴ در سال ۸۹ آغاز شد و به تدریج در سال‌های اخیر به بهره‌برداری رسید.

 

It's only fair to share...Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on FacebookPrint this pageEmail this to someone
  • arvandguarantee
  • پاسخ دهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    1 × 2 =